příčiny zdravotních problémů
Nemoc růže – způsob přenosu
Zajímá vás růže, tedy konkrétně nemoc růže, nikoliv rostlina? Co je to za nemoc a jaký je způsob jejího přenosu? Pojďme si ji více přiblížit.
Co je růže
Růže (erysipel) představuje onemocnění kůže a vrchní vrstvy podkoží. Za onemocněním stojí infekce streptokokem. Jde tedy o bakteriální infekci. Ta je běžná při různých onemocněních.
Růže se obvykle objevuje na dolních končetinách. V místě zánětu je otok, červená kůže a místo je na pohmat teplé a bolestivé. Infekce se šíří do výběžků. Dalšími příznaky je horečka, zimnice, bolest hlavy, pocit celkové schvácenosti, případně zažívací problémy.
Lékaři obvykle poznají růži bez dalšího vyšetření – jen na základě její podoby a uvedených příznaků. Léčba tohoto onemocnění spočívá v nasazení antibiotik, zpravidla penicilinového typu. Jsou-li přítomné vysoké horečky, dostane pacient i léky na jejich snížení. Celkové příznaky odezní poměrně rychle, změny na kůži se hojí delší dobu. Při hojení se kůže loupe. U některých pacientů se růže vrací, a to z důvodu onemocnění žil dolních končetin, popřípadě kvůli poškození lymfatické cévy v důsledku onemocnění.
Růže a způsob přenosu
Člověk se růží může nakazit od člověka, který má toto bakteriální onemocnění, ale také v případě, že sám člověk má streptokokové onemocnění a streptokok se dostane do kůže v místě nějaké drobné ranky, oděrky, škrábance atd. Inkubační doba je u této nemoci krátká. Projeví se cca několik hodin pro proniknutí streptokoka do těla.
Větší pravděpodobnost onemocnění růží mají děti, starší lidé a další osoby s oslabeným imunitním systémem. Rizikovým faktorem jsou také bércové vředy, případně onemocnění žil.
Tento příspěvek napsal vaci, Září 12, 2016 v 12:30 am do rubriky Příčiny. Můžete sledovat komentáře na tento článek pomocí . Můžete taktéž zanechat komentář nebo odkázat z Vašeho vlastního webu. |
Další články z rubriky
- Zvýšené leukocyty v moči
- Střevní chřipka – inkubační doba
- Helikobakterie – jak se přenáší
- Co způsobuje strupy v nose
- Šumění v hlavě příčiny
- Zvonění v uších příčiny
- Výtok z konečníku příčiny
- Stužkovitá stolice
- Jak se přenáší MRSA
- Mycoplasma pneumoniae – způsob nákazy
- Je zápal plic nakažlivý?
- Je laryngitida nakažlivá?
- Co znamená rozdvojená osobnost
- Co znamená rozpraskaný jazyk
- Co způsobuje otoky pod očima
- Zvýšené trombocyty – příčina
- Špatná motorika – příčiny
- Co znamená žluté bělmo
- Co znamená žlutá moč
- Co znamená málo bílých krvinek
- Další články z rubriky 'Příčiny' »