Bílý povlak v ústech může mít hned několik příčin. Měli byste vědět, že se může jednat o banalitu ale i o příznak smrtelné nemoci. Právě z toho důvodu se v tomto článku budeme tímto příznakem zabývat podrobněji. Seznámíme vás s jeho hlavními příčinami a hrozbami, které může signalizovat.

Když není třeba se bát

Při běžném stavu by měl mít jazyk i ústa zdravě narůžovělou barvu. Stačí se podívat do zrcadla a ihned zjistíte, jak na tom jste, či se neděje něco nesprávného. Bílý povlak na jazyku proto naštěstí odhalíte velmi snadno. Není třeba ale hned mít strach. Příčinou bílého povlaku může být i běžné odumírání buněk, je to jen dočasný stav, který rychle zmizí. Bílý povlak na jazyku se vždy způsoben kvasinkou Candida albicans.

Na vážnější příčinu ukazují další faktory

Pokud je povlak na jazyku příčinou vážnější nemoci, vždy na to poukazují i další faktory. Může to být například bolest v krku nebo zápach z úst. Bílý povlak se často objevuje při angíně či jiném virovém onemocnění. Je také projevem Leukopatie. Jedná se chorobný stav, při kterém tělo netvoří dostatek organického barviva. Dále patří mezi typické příznaky moučnivky. Tato nemoc se objevuje hlavně u dětí, ale objevit se může i u dospělých. Její léčba je poměrně snadná – lečí se tak, že se na postižená místa aplikuje genciánová violeť. Jedná se o léčivou „vodičku“ fialové barvy, která se také používá k léčbě aftů. Měli byste také vědět, že bílý povlak na jazyku patří mezi hlavní příznaky hiv. Pokud tedy máte v ústech bílý povlak, který nemizí, je třeba se mít na velkém pozoru a stav nepodceňovat.

Kdy jít k lékaři?

Odpověď je velmi jednoduchá. Lékaře byste měli navštívit ve chvíli, kdy bílý povlak nemizí a pozoruje i jiné příznaky. Platí, že čím dříve lékaře navštívíte, tím rychleji bude váš problém vyřešen.