Stolice hodně vypoví o našem zdravém stravování, ale i o zdraví celkově. Někdy se však mohou objevit různě závažné potíže se stolicí. Uveďme si příčiny tuhé a bobkovité stolice.

Příčiny tuhé stolice

Příliš tuhá stolice vede k zácpě, která je provázená dalšími nepříjemnými příznaky, mezi které patří nechutenství, bolesti břicha, pocit plnosti a celková nepohoda.

Akutní zácpu může mít jednou za čas každý. Je způsobená konzumací některých potravin, nedostatkem tekutin či stresem.

Pokud se u vás příliš tuhá stolice, popřípadě zácpa, objevuje častěji, je třeba hledat její příčiny a snažit se je odstranit. Na vině často bývá špatná strava s nedostatkem vláknin, ale i dlouhodobý stres a napětí.

Z dalších příčiny si uveďme ještě vliv některých léků (především parasympatolytika, spasmolytika, antidepresiva atd.), dráždivý tračník, nedostatek některých vitamínů a minerálů, překyselení organismu, rakovinu tlustého střeva, selhání ledvin atd.

Příčiny bobkovité stolice

Bobkovitou stolici řadíme také mezi tvrdou stolici. Její příčinou může být dráždivý tračník. Někteří lidé si myslí, že se projevuje jen průjmem. U některých typů však převažuje zácpa či právě příliš tvrdá nebo bobkovitá stolice.

Bobkovitá stolice se také objevuje u vzácnějšího typu – spastické zácpy. Od té klasické se liší větší dráždivostí střeva.

Co dělat, máte-li tuhou či bobkovitou stolicí?

Máte-li bobkovitou stolici či tuhou stolicí vedoucí k zácpě, prvotně se zaměřte na dostatečný pitný režim a přísun vláknin. Pokud ani to nepomůže, vydejte se k lékaři, který diagnostikuje příčinu. Určitým řešením jsou projímadla, ovšem měli byste mít na paměti, že neodstraní příčinu a jejich nadužívání se nedoporučuje.