Bolí vás klouby a svaly? Možná jste jen unavení, nebo se o vás pokouší chřipka. Příčina však může být vážnější. Uveďme si alespoň některé příčiny bolesti kloubů a svalů.

Bolesti kloubů a svalů

Bolesti kloubů a svalů nejsou ničím neobvyklým. Občas jimi trpí každý. Ukazuje se dokonce, že těchto potíží mezi lidmi přibývá, což je mimo jiné dáno nedostatkem pohybu a celkovým životním stylem, který u mnohých lidí není ideální. S různými bolestmi pohybového aparátu se alespoň někdy potýká každý a téměř jeden z deseti lidí má chronické potíže.

Příčiny bolesti kloubů a svalů

A jaké nejčastější příčiny způsobují bolesti kloubů a svalů. Jsou jimi především:

  • nevhodný životní styl: Lidé často dlouhodobě a nepřiměřeně přetěžují kluby a svaly pouze jedné skupiny. To je především vlivem techniky a tím, jak se pohybujeme. Většina lidí se celkově pohybuje málo a následkem toho se svaly zkracují a ochabují.
  • virové nemoci: Při běžných virových nemocech jsou časté bolesti kloubů a svalů. Po odeznění nemoci tyto potíže ustoupí.
  • artritida: Jde o zánětlivé onemocnění kloubů, které může být infekční či neinfekční. Kromě bolestí kloubů se projevuje jejich otokem a ztuhlostí, poruchami chůze, zvýšenou teplotou, únavou, poruchou hybnosti atd.
  • dna: Je jedním z typů zánětu kloubu. Představuje metabolickou nemoc, jejíž příčinou je nadměrná koncentrace kyseliny močové. Konkrétní příznaky se projevují podle stadia onemocnění.
  • únavový syndrom: Jde o chronickou poruchu, jež se projevuje silnou únavou, která trvá alespoň půl roku a neodeznívá ani při snaze o odpočinek. Je třeba vyloučit jiné důvody únavy. Vedle únavy a bolesti kloubů a svalů se únavový syndrom projevuje poruchou spánku, bolestmi hlavy, závratěmi, bolestivými uzlinami, nervozitou, poruchami koncentrace atd.
  • přetěžování v rámci sportu: Většinou jde o krátkodobé bolesti, které samy odezní.