Bolesti záda patří mezi nejběžnější potíže, které lidi trápí. Nejčastěji nás bolí páteř krční, bederní, ale výjimečné nejsou ani bolesti kostrče. Co je způsobuje?

O kostrči a její bolesti

Kostrč je malou kostí páteře, která vzniká srůstem posledních tří až pěti obratlů. Je ve trojúhelníkovitém tvaru a je pozůstatkem zakrnělého ocasu. Díky kostrči dokážeme déle sedět.

Trpí-li člověk bolestmi kostrče, většinou se projevuje při různých pohybech, často při dosedání či sezení. Typická je tupá, ostrá či vystřelující bolest.

Příčiny bolesti kostrče při sezení

Mezi obvyklé příčiny bolesti kostrče (nejen) při sezení patří:

  • dlouhé sezení: Problémy s kostrčí mohou mít úředníci a další pracovníci trávicí mnoho času vsedě. Pokud i vy máte sedavé zaměstnání, neměli byste sedět na úplně tvrdé židli. Vhodné je poohlédnout se po takové, která podporuje zdravé sezení.
  • naražená či zlomená kostrč: Jakýkoliv úraz kostrče dokáže hodně potrápit. Zlomená či naražená kostrč se projevuje silnými bolestmi a může trvat delší dobu, než potíže odezní.
  • zánět kostrče: V kostrči může probíhat bolestivý zánět. Častěji se objevuje u lidí se sedavým zaměstnáním. Podpůrnými faktory vzniku zánětu jsou také zvýšené pocení a nedostatečná hygiena.
  • zánět močových cest a měchýře: Při zánětech močových cest jsou typické bolesti bederní páteře, ale bolest se může posunout i do oblasti kostrče.
  • vadné držení těla: Lidé mají tendenci se různě křivit. To neprospívá žádné části páteře a odnáší to i kostrč.
  • gynekologické obtíže: Může jít o různé nemoci a problémy, se kterými vám pomůže gynekolog. Kromě bolesti kostrče se objevují také bolesti bederní páteře.
  • těžký porod: Porod je zátěží pro celý organismus. Je-li komplikovanější, je možné, že se u ženy bude ještě nějakou dobu projevovat jeho následky v podobě bolesti kostrče při sezení.