Bolí vás mezi lopatkami a hledáte možnou příčinu těchto bolestí? Může to být něco vážného, nebo to je banalita? Pojďme se podívat na možné příčiny.

O bolesti mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami není nikterak vzácná. Lidé často tyto potíže přičítají problémy s pohybovým aparátem, ale ne vždy tomu tak je. Proto je třeba brát v potaz i další příznaky. Lékař kromě nich ještě zjišťuje anamnézu pacienta, přesný charakter bolesti, okolnosti jejího vzniku atd.

Hodně prozradí také náběr krve a případně se ještě provádí EKG, rentgen plic, endoskopické vyšetření a další vyšetření, která jsou třeba.

Příčiny bolesti mezi lopatkami

V prvé řadě je třeba si říci, že příčiny bolesti mezi lopatkami jsou různého původu – od banálních až po ty nejzávažnější. Proto trpíte-li delší dobu bolestí mezi lopatkami, určitě se vydejte k lékaři.

Uveďme si alespoň některé příčiny:

  • potíže související s páteří: Bolest mezi lopatkami je nejčastěji způsobená změnami souvisejícími s páteří. Může jít o zúžení meziobratlových plotének, ale také může být příčina v okolním svalstvu.
  • plicní embolie: Kromě bolesti mezi lopatkami se objevuje bolest na hrudi a dušnost. Potíže vznikají náhle a je třeba rychle jednat, protože tato příčina může způsobit náhlé úmrtí.
  • zánět žlučníku: V tomto případě jde o vystřelovací bolest mezi lopatkami. Kromě toho se zánět žlučníku projevuje také bolestí v pravém podžebří, nevolností, zvracením, schváceností, pohmatovou bolestí atd.
  • onemocnění plic: Bolestí mezi lopatkami se projevují i různé nemoci souvisejícími s plícemi. Kromě toho jsou pro ně charakteristické bolesti na hrudi, kašel, případně další příznaky podle toho, o jakou konkrétní nemoc jde.
  • další možné potíže: Mezi ně patří ještě angina pectoris, onemocnění jícnu, infarkt myokardu atd.