Bolí vás lýtka a hledáte možné příčiny? Jak už to bývá, může jich být více. Pojďme si uvést alespoň některé.

O lýtku

Lýtko je označení pro zadní část dolní končetiny, konkrétně prostoru mezi kolenem a kotníkem. Velká část lýtkového svalu je tvořená trojhlavým svalem lýtkovým, což je nejsilnější sval lýtka. Rozdělujeme ho na dvojhlavý sval a šikmý sval lýtkový, které je uložený hlouběji.

Příčiny bolesti lýtek

Bolesti lýtek mohou mít různé příčiny. Uveďme si alespoň čtyři:

  • namožení svalů: Bolest lýtek může být způsobená jejich namožením při sportu či jiné tělesné aktivitě. Bolest během několika dní vymizí.
  • natažení nebo natržení lýtkového svalu: Projevuje se ostrou bolestí v oblasti lýtka. Lýtkové svaly vydrží jen určité napětí, a když je větší, projeví se to vznikem mikrotrhlin, ale také může být sval úplně přetržen. Kromě bolesti je častým příznakem i otok a modřina. Natažený lýtkový sval se léčí klidem a ledováním. Nohu mějte nataženou a zvednutou. Minimálně jeden den je důležité mít nohu úplně v klidu. Poté je třeba zatěžovat sval postupně. Pokud jste si lýtko natáhli hodně, zajděte raději k lékaři.
  • zánět žil v lýtku: K zánětu žil obvykle dochází při zpomalení krevního toků v žilách, nebo také může být na vině poškození žilních stěn. To se může stát z různých příčin. Příznaky se odvíjí od toho, jakých konkrétně žil se to týká.
  • ischemická choroba dolních končetin: Jde o uzávěr končetinových tepen. Podle toho, o jakou jde oblast, se objevuje konkrétní bolest. Pokud pacienta bolí lýtko, vypovídá to o porušení průtoku ve stehenní či kolenní oblasti tepen. Ischemická choroba dolních končetin se kromě bolesti nohou projevuje studenými končetinami, svalovými křečemi, svalovou slabostí, kulháním atd. Důležitá je prevence proti dalšímu zúžení a úplnému uzávěru. Existují i léky působící na rozšíření cév, plastika tepny či chirurgická revaskularizace.

I vás bolí lýtko? Možná je příčinou jedna z výše uvedených, nebo jiná. Přesnou odpověď vám může dát vždy jen lékař.