Problémy se rty mohou být různé. Někdo má potíže s jejich praskáním, jiní trpí na opary, ale co znamená, když rty brní?

Rty a jejich zdraví

Krásné rty považujeme za symbol vnější krásy, ovšem mnohé vypovídají i o zdraví člověka. Různé nemoci se mohou projevovat suchými či popraskanými rty. Tyto obtíže mohou být způsobené suchým klimatem či špatnou výživou, ale také cukrovku, Crohnovo chorobou a dalšími obtížemi.

Dalším defektem rtů je opar. Nejenže ubírá na kráse, ale svědí, často i bolí a způsobuje otok. Objevuje se v souvislosti s oslabením imunity, prochlazením, menstruací, horečnatým onemocněním, nadměrným sluněním, psychickou zátěží atd.

Na rtech se může objevit vyrážka jako důsledek suché kůže či nadměrného olizování rtů. Rty mohu také pálit či zmodrat, což je důsledek nedostatku kyslíku při nedostatečné činnosti srdce či respiračním onemocnění.

Příčiny brnění rtů

Brnění rtů má různé příčiny. Nejčastěji poukazuje na:

  • nedostatek vápníku v krvi: Odborně se nazývá tetanie. Jde o extrémní snížení hladiny vápníku v krvi. Projevuje se rovněž mravenčením, svěděním, pálením na jazyku, prstech i chodidlech, pocitem nedostatku vzduchu, křečemi, tiky, dezorientací i agresivitou. Rozlišujeme metabolickou a neurogenní tetanii. Léčba musí vést ke zvýšení vápníku v krvi.
  • nedokrvování: Pokud se nedostatečně nedokrvujeme, vede to mimo jiné k brnění rtů. Objevuje se především při nedokrvování mozku. Dotyčného brní nejen rty, ale i celá hlava a často tyto stavy vedou k omdlení.
  • po zubařském zásahu: Zubaři při některých lékařských zásazích používají umrtvující injekce. Po nich znecitliví místo zákroku, ale částečně i rty, které po odeznění injekce mohou mírně brnět.
  • alergie: Brnění rtů se vyskytuje u potravinových i dalších alergií. Silnější alergie mohou být provázené otoky.