Brnění rukou v noci patří mezi zdravotní problémy, které mohou být příznakem velmi vážné nemoci, ale současně může mít i banální příčinu. V tomto článku se na brnění rukou podíváme podrobněji. Zjistili jsme pro vás, co vše může za brněním rukou stát a dozvíte se i to, jak si od brnění poměrně rychle pomoci i doma.

Když se nejedná o problém

Brnění rukou může být spojeno jen s nesprávnou polohou ruky. Stačí, abyste například ve spánku nechali ruku dlouho pod hlavou či nepřirozeně zkroucenou a brnění se dostaví téměř okamžitě. Pomoc je v tomto případě jediná: Dejte ruku do polohy prsty vzhůru a pomalu se snažte hýbat prsty. V této poloze brnění odezní rychleji.

Brnění rukou jako příznak vážné choroby

Brnění rukou může být příznakem syndromu karpálního tunelu. Jedná se o nemoc, při které je stlačen nerv v zápěstí a tím je způsobeno brnění. Nemoc se dostavuje pomalu a na jejím konci může stát i velmi ztížená nepohyblivost zápěstí. Syndromem karpálního tunelu trpí lidé, kteří dlouhodobě vykonávají stejné pohyby rukou – například dělníci, lidí pracující na počítači apod. Pokud se syndrom začne léčit včas, je velká šance na úplné vyléčení. Nejdříve lékař doporučí léky, fixaci ruky a cvičení, na řadu může přijít i chirurgický zákrok. Ten se provádí i ambulantně. Úleva po chirurgickém zákroku se dostavuje cca do 2 dnů, takže velmi rychle. V případě karpálního tunelu se brnění dostavuje hlavně v noci, ale i během dne, zejména ve chvíli, kdy jsou ruce v klidu.

Může být i hůře

Brnění rukou může patřit i mezi příznaky roztroušené sklerózy. Roztroušená skleróza je velmi vážné chronické onemocnění, které napadá centrální nervový systém. Jedná se o nemoc, na kterou lékaři stále ještě nenašli lék. Na druhou stranu ale dokáží projevy nemoci poměrně dobře mírnit, to platí jen v případě, kdy je odhalena včas.