Říhání je běžné, a pokud se ho někdo nedopouští v nevhodných situacích, nějak zásadně ho zpravidla neřešíme. Ovšem co když je říhání časté? Pak je třeba se více soustředit na jeho příčiny.

Co je to říhání

Říhání (eruktace, hovorově též krkání) představuje únik plynů z dutiny ústní. Jde o plyny, jež jsou produkovány v žaludku. Příčinou je polykání vzduchu. Charakteristický zvuk doprovázející říhání všichni známe.

Během příjmu potravy či tekutin je říhání normální. Potíže nastávají, pokud je příliš časté či k němu dochází nejen po požití potravy.

Objevují-li se kromě říhání i další potíže, je nutné vyhledat lékaře. Příčiny mohou být různě vážné.

Příčiny říhání

Říháte často a nevíte proč? Pojďme se podívat na možné příčiny častého říhání:

  • konzumace sycených nápojů: Budete-li pít sycené nápoje, tj. nápoje s bublinkami tvořené oxidem uhličitým, bude docházet v žaludku k hromadění vzduchu, což vede k říhání. Příčina je snadno odstranitelná.
  • hltání: Pokud budete jíst rychle, dojde k polykání více vzduchu. Opět pak v žaludku vzniká vzduchová bublina, která vede k říhnutí. I tuto příčinu není obtížné odstranit.
  • přípravky proti překyselení žaludku: Jde o antacida na bázi uhličitanů. Při jejich pozření dochází k chemické reakci mezi žaludeční kyselinou, vodou a oxidem uhličitým.
  • refluxní nemoc: Představuje pronikání obsahu žaludku do jícnu. Častěji se může objevovat u těhotných žen. Kromě častého říhání se refluxní choroba projevuje pálením žáhy, častějšími zubními kazy, suchým kašlem, bolestivým polykáním atd.
  • problémy se žaludkem: Patří mezi ně především gastroparéza, tj. porucha vyprazdňování žaludku. Její příčiny jsou různé. Může souvise i s cukrovkou.
  • další příčiny: Dalšími příčinami častého říhání může být onemocnění žlučníků či slinivky břišní, nesnášenlivosti některých potravin a v nejhorších případech i nádory trávicí soustavy.