Stolice mnohé vypovídá o našem zdraví a její změna může být příznakem různých chorob. Co se stane, když vaše stolice změní barvu? Přibližme si příčiny černé stolice.

O černé stolici

Stolice zdravého člověka by měla mít žlutohnědou až hnědočernou barvu (záleží na stravě) měkčí konzistence a tvaru válečku. Stolice by správně měla ve vodě plavat, protože je lehčí než voda.

Černá stolice je strašákem a může být i příznakem vážné nemoci, ale ne vždy tomu tak je. Pokud stolice jen zčerná, je to často po užití železitých tablet, borůvek, lékořice, velkého množství listové zeleniny či červeného vína a černou stolici budete pravděpodobně mít také po užívání aspirinu či jiných léků obsahující bismut.

O vážnějších zdravotních potížích svědčí, pokud stolice kromě barvy změní i konzistenci. Má-li mazlavý charakter a nasládle zapáchá, jedná se s největší pravděpodobností o melénu, což je stolice s natrávenou krví. V tomto případě je důležité najít příčinu krvácení.

Příčiny černé stolice

Černá stolice má celou řadu příčin Těmi nejobvyklejšími jsou:

  • příčiny neznamenající nemoc: Černá stolice se objevuje po určitých lécích či potravinách s vysokým obsahem železa. Pokud je to váš případ, není nutné se znepokojovat.
  • jícnové varixy: Představují rozšíření cév stěny dolní části jícnu. Dochází k nim zvýšeným tlakem krve v zažívacím oběhu. Projevuje se zvracením krve.
  • žaludeční vředy: Kromě černé stolice objevující se, pokud vřed praskne, jsou dalšími příznaky, jež nás mohou na žaludeční vředy upozornit, bolest v nadbřišku, pálení jícnu, ztráta chuti k jídlu, nevolnosti atd.
  • krvácivé choroby žaludku: Dochází k natrávení krve, což se projeví ve stolici mající podobu melénu. Další příznaky se odvíjejí od konkrétní choroby žaludku.
  • nádory: Černá stolice se objevuje u nádorů žaludku a jícnu, ale i u rakoviny střev či konečníku. Zpravidla se objevují ještě další příznaky, především únava, slabost, malátnost.