Barva jazyka odráží stav našeho organismu. Může mít různou barvu. A co když se na jazyku objeví černý povlak? Může jít o něco vážného? Jaké mohou být příčiny?

Povlak jazyka

Barva jazyka dokáže leccos vypovědět o našem zdravotním stavu. Ve východní medicíně existuje dokonce rozvinutý systém diagnózy podle jazyka. Při ní se hodnotí povlak, okraj jazyka, jeho suchost, rýhy atd. Povlak a barva mohou poukázat na poruchu některého orgánu.

Má-li povlak bílou barvu, svědčí to o špatné činnosti žaludečně-střevního traktu. Mapovitý jazyk poukazuje na psychické poruchy či chronické onemocnění trávicí soustavy. Je-li jazyk lesklý, může být jeho příčinou chronický zánět střev, rakovina žaludku či nedostatek vitamínu B.

Jak jsme si řekli, kromě povlaku o zdravotním stavu vypovídá i samotná barva jazyka. Červený jazyk poukazuje např. na nedokrevnost orgánů, infekční onemocnění či zápal plic. Je-li jazyk naopak bledý, signalizuje chudokrevnost či vyčerpání. Zmodrání jazyka mnohdy souvisí se srdeční cévní příhodou, ale i blížící se smrtí. U těhotných žen hrozí potrat.

Příčina černého povlaku na jazyku

Černý povlak na jazyku nás může vyděsit, ale nemusí jít o žádnou vážnou nemoc. Většinou se objevuje při nebo po užívání některých léků, ale také při nadměrném kouření či nadměrné konzumaci kávy.

Pokud zjistíte černý povlak jazyka u svého dítka, ověřte si dříve , než začnete panikařit, zda nejedlo nic, co by mohlo obarvit jazyk načerno.

Pokud však černý povlak jazyka nemizí a vám jeho příčina není známá (neberete žádné léky), raději co nejdříve vyhledejte lékaře. Může jít o různé poruchy trávicího traktu, např. slinivky břišní či žlučníku. Někdy se objevuje černý povlak jazyka při dehydrataci organismu či acidóze.