Zrak je velmi důležitým smyslem, který je důležitý pečlivě chránit. Proto se zaměřte na hygienu očí a nepodceňujte žádné příznaky jakéhokoliv „neduhu“, který s nimi souvisí. Řešíte právě červené bělmo? Jaké mohou být jeho příznaky?

Bělmo

Oční bělmo (neboli bělima či skléra) představuje ochrannou vnější vrstvu oka, jež obsahuje kolagen a elastická vlákna. Má-li člověk oči otevřené, je bělmo viditelné vždy, na rozdíl od zvířat. Člověk má totiž malou duhovku oproti zbylé části oka.

Červené bělmo a jeho příčiny

Červené bělmo může mít celou řadu rozmanitých příčin. Těmi nejčastějšími jsou:

  • reaktivní hyperémie: Červené bělmo může být způsobené únavou, pláčem, mrazem, větrem, plaváním v chlorované vodě atd.
  • zánět spojivek: Mohou je způsobit viry, bakterie či kvasinky. Kromě červeného oka se projevuje zvýšeným slzením, řezáním v oku, oteklým víčkem, světloplachostí, bolestí oka atd.
  • alergická reakce: Jedním z příznaků alergie je i červené bělmo. Oči mohou rovněž slzet, pálit a objevují se i další příznaky podle toho, čeho se alergie týká.
  • poškození oka úrazem: V rámci úrazu může dojít k mechanickému poškození oka, ale také prostřednictvím záření či chemikálií.
  • syndrom suchého oka: U jedince s tímto syndromem se objevuje porucha složení slzného filmu a povrchu oka. Právě kvůli tomu je oko podrážděné a bělmo červené.
  • astenopeické potíže: U těchto potíží je červené bělmo způsobené namáháním zraku v kombinaci s nekorigovanou či nesprávně korigovanou vadou oka, např. namáhání očí u počítače, u krátkozrakého člověka nenosícího brýle či kontaktní čočky.
  • záněty očních víček: Patří sem především ječné zrno, které se projevuje bolestivostí a zduřením víčka. Příčinou mohou být i chronické záněty víček způsobené streptokoky, stafylokoky či pseudomonády.