Pěstěné ruce o nás hodně vypovídají – o ženách i mužích. Asi se shodneme, že okousané nehty či napůl oloupaný lak na nich nevypadá dobře. Ale, co když nám něco péči o ně stěžuje? Co značí hrbolaté nehty?

Hrbolaté nehty

Nehty mohou leccos vypovědět i o našem zdraví. Říkáte si, co znamenají hrbolaté nehty? Jde-li o svislé vroubky, obvykle nejde o nic vážného. Objevují se a s přibývajícím věkem jsou častější.

Více bychom se měli zaměřit na případné příčné vroubky na nehtech. Ty mohou upozorňovat na některé zdravotní problémy, například na cukrovku, problémy s trávením, lupénku, otravu arzenikem atd.

Příčinou může být také onychomykóza, což je plísňová infekce nehtů. Jejími hlavními znaky je ztluštění nehtu, změna zbarvení, ale právě i deformace nehtu.

Hrbolaté nehty mohou dále poukazovat na nedostatek vitamínů či minerálů, především vápníku a železa. A jistě bychom našli ještě další příčiny různé závažnosti.

Další nedostatky nehtů

Nehty mohou mít různé nedostatky. Pojďme se nyní na některé podívat. Lámavé nehty jsou často dané nedostatkem vápníku a vitamínu A, ale také jde někdy o problémy se štítnou žlázou. Pokud se na nehtech objevují prasklinky, můžete to být dané nedostatkem tekutin.

V pořádku nemusí také být velmi světlé nehty. Mohou poukazovat na anémii, onemocnění jater či srdce.

Různý původ mají flíčky na nehtech. Může jít o poranění povrchu nehtu, nedostatek vitamínů, ale také za nimi může stát lupénka či artritida.

Nehty také mohou měnit svou barvu. Jsou-li bezdůvodně žluté (nekouříte či si nelakujete často nehty tmavými laky atd.), je zde riziko plísňového onemocnění. Mají-li vaše nehty modravý nádech, může zase jít o nedostatek kyslíku způsobený například onemocněním plic (nebo vám je zima).

Nehty mohou poukazovat svým stavem i na další nemoci. Jak jsou na tom vaše nehty? Zkoumali jste je někdy?