Stolice zdravého člověk má hnědou barvu. Pokud barvu změní nevýrazně, mnohdy si toho ani nevšimneme, ale jistě každý zaregistruje, je-li jeho stolice bílá. Co to znamená a je bílá stolice zdraví nebezpečná?

Zbarvení stolice

Zbarvení stolice vám mnohé napoví o vašem zdraví. Zdravý člověk má stolice hnědou barvu (může se měnit podle jídelníčku), je snadno vytlačitelná, dobře formovaná, je téměř bez zápachu a do vody se noří.

Jiné zbarvení stolice může ukazovat na rozmanité nemoci, přičemž některé jsou velmi vážné, např. při rakovině tlustého střeva se stolice pacienta zbarvuje příměsí krví.

Bílá stolice a její příčiny

Příčinou bílé stolice jsou příměsi nestráveného tuku. Příznakem těchto obtíží je i měkká a mastná stolice, jež se obtížně splachuje. Poruchy trávení tuků mohou mít různé důvody. Těmi nejčastějšími jsou:

  • onemocnění slinivky břišní: Mezi onemocnění slinivky břišní patří akutní a chronické záněty, ale také nádory. Na problémech se slinivkou břišních se podílí nadměrný přísun alkoholu špatné stravování či žlučové kameny. Slinivka také může být postižená vývojovými vadami, ale to není příliš časté. Záněty slinivky břišní se kromě světlé stolice projevují bolestmi v levém nadbřišku, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem, schváceností, sníženou chutí k jídlu, bolestmi břicha po jídle, zvracením, bolestí zad, bolestí vystřelující mezi lopatky atd. Mezi příznaky rakoviny slinivky břišní patří hubnutí, bolest břicha, zvýšená teplota, únava, snížená chuť k jídlu, pocit na zvracení, svalová slabost, snížená chuť k jídlu atd.
  • onemocnění žlučových cest: Mohou být různá. Časté jsou záněty žlučových cest mající různé příčny – žlučníkové kameny atd.
  • infekční žloutenka: Jde o akutní stadium infekčních žloutenek. Souvisí rovněž s narušením tvorby žluči, která způsobuje světlou stolici.
  • cirhóza jater: I tato nemoc souvisí s poruchou správného tvoření žluči, což má za následek světlou stolici.