Lidé by měli věnovat barvě své moči pozornost. Může je upozornit na různé zdravotní problémy. Jaká by měla být barva moči a jaké jsou příčiny kalné moči?

Barva moči

Moč zdravého člověka má čiré až zlatožluté zbarvení. Barvu moči ovlivňuje i pitný režim člověka. Čím více pije, tím méně žlutá moč je. Moč nemá výrazný odér, alespoň ne čerstvá, až při delší době na vzduchu začne skutečně zapáchat.

Pokud moč mění svou barvu, hustotu, zápach, může to značit o problému nějakého úseku močové trubice. Často se mohou přidat i další potíže – bolest v podbřišku, v bederní oblasti, při močení atd.

Kalná moč a její příčiny

Kalná moč může mít různé příčiny. Jsou jimi například:

  • bílkoviny v moči: Jde o nejčastější příčinu zakalené moči. Bílkoviny se mohou objevit v moči z různých důvodů. Jde o rozmanité záněty močového ústrojí, ledvinové kameny, otravy, ale také se objevují v důsledku rozpadu svalové tkáně po úrazech, při nadměrném rozpadu červených krvinek a mohou poukazovat i na nádor. Neznamená to však, že byste se měli nějak nadměrně děsit, dozvíte-li se, že máte v moči bílkoviny. Příčiny mohou být i naprosto banální – např. přehřátí organismu při horečce či velká námaha.
  • krev v moči: Pokud je zkalení viditelné pouhým okem má moč narůžovělou až červenou nebo hnědou barvu. Zkalení krví v moči se objevuje při zánětech ledvin, různých nemocech močového ústrojí, ale i u popálenin či chudokrevnosti. Snad nejvážnější příčinou je nádor ledvin či jiných částí močových cest. Zbarvení, které by vás mohlo mylně upozornit na krev v moči, mohou také způsobit některé léky.
  • hnis v moči: I to je jednou z příčiny zákalu moči. Tvoří ho bílé krvinky. Je-li hnisu hodně, je moč zbarvená dožluta či je mléčně. Zpravidla více zapáchá.