Pokud sníme něco pikantnějšího, asi nás moc nepřekvapí pálení rtů, ale co když se objevuje bez zjevné příčiny? Může za pálením rtů stát nějaká závažnější choroba?

Rty a zdraví

Rty odráží naše zdraví. Možná sami víte, že když onemocníte či máte teploty, rty máte suché, popraskané či vás pálí. Někdy se však mohou objevit problémy se rty, aniž byste mohli odhadnout jejich příčinu. Tento varovný příznak nepodceňujte. V některých případech může poukazovat na různé nemoci.

Některé příčiny pálení rtů

Pálí vás rty a nevíte, čím to může být? Pojďme si uvést alespoň některé příčiny pálení rtů:

  • pikantní pokrmy: Po pikantních jídlech vás jistě budou pálit nejen rty, ale také jazyk a celá dutina ústní. Toto pálení nás neznepokojí, protože známe příčinu. Pokud je pálení hodně obtěžující, víme, že se podobným pokrmům příště raději vyvarujeme.
  • klimatické podmínky: Vlivem větru či mrazu dochází k vysušování rtů, které praskají a následně mohou i chránit. Proto je vhodné rty v zimě více ošetřovat.
  • Crohnova choroba: Při této nemoci dochází k vysoušení rtů, které mohou popraskat, a to způsobí jejich pálení. Mezi další příznaky Crohnovy choroby patří průjem, únava, bolest břicha, zvýšená teplota, hubnutí, vyrážka, stolice s příměsí sliznice atd.
  • afty: Aft měl snad každý a někteří jimi trpí opakovaně. Možná také už víte, že když se má vyskytnout, projevuje se dané místo pálením a často pálí a pociťujeme ho i jinak nepříjemně, když se objeví. Má různé příčiny, např. stres, nedostatek spánku, nevhodná strava atd.
  • herpes: Jde o další příčinu pálení na rtech. Je prvním příznakem výskytu herpes viru projevujícího se oparem. Pokud prasknou, jsou nakažlivé. Nedotýkejte se jich a samozřejmě by se člověk s oparem neměl ani líbat.
  • alergie: Při alergii na různé potraviny, chemikálie, ale i další alergeny se může projevovat pálení až brnění rtů.