Pokud nás jazyk zrovna nebolí, není oteklý či nás jinak netrápí, nezkoumáme, jestli má správnou podobu (narůžovělý, hladký s tenkým povlakem). Jazyk nám může leccos vypovědět o našem zdraví. A co když je rozpraskaný?

Jazyk a zdraví

Jazyk může napovědět, jak je to se zdravím člověka, i když samozřejmě lékaři dá odpověď až celkové vyšetření a důležité je také znát anamnézu pacienta.

A jak by měl vypadat zdravý jazyk? Něco jsme si uvedli už v úvodu. Kromě toho, že by měl být narůžovělý se slabou vrstvou povlaku, je zdravý jazyk také ohebný, nepříliš lesklý a lehce vlhký. Pokud jsou na něm praskliny, pupínky či jiné vřídky, může to poukazovat na nějaký problém.

Rozpraskaný jazyk

Všimli jste si, že máte popraskaný jazyk? Často se projevuje také pálením či bolestím (zvlášť při konzumaci dráždivých jídel) a také se může objevit zápach z úst. Rozhodně byste to neměli podceňovat. Příčina může být různá, a proto si nejdříve zajděte k praktickému lékaři, který vás případně pošle ke specialistovi.

Jednou z příčin, jež se relativně snadno dá napravit, je nedostatečný příjem vitamínů, především A, B nebo C. Problémy s popraskaným jazyk postihují pak především ty, kteří mají příliš jednotvárnou stravu, ale i osoby držící drastické diety.

Rozpraskaný jazyk však může být i jedním z příznaků cukrovky. Z dalších příčin si ještě uveďme alergii na některé potraviny, respektive její složku (pak je třeba zjistit, o jakou složku jde), kvasinkovou infekci, chudokrevnost a možná i vy jste už měli popraskaný jazyk vlivem střevní chřipky či jiné infekční choroby. Také může souviset se sníženou imunitou.

Jak jsme si výše uvedli, příčin rozpraskaného jazyku je hodně. Je třeba si uvědomit, že nejde o nemoc, ale symptom. Proto je důležité zjistit příčinu a od toho odvíjet léčbu u konkrétního specialisty.