Stolice zdravého člověka je hnědá, ale své zabarvení může měnit podle toho, co jíme, ale i na základě nemocí a různých potížích. Co znamená zelená stolice?

O zelené stolici

Zelená stolice bývá běžná u novorozenců několik dnů po porodu. Jde konkrétně o zelenočernou stolici nazývanou smolka. Pokud žena kojí, její nazelenalá barva přetrvává i nadále. Maminky se tím vůbec nemusí znepokojovat.

U dospělého člověka může mít zelená stolice různé příčiny. Pro odhalení diagnózy je proto potřeba provést komplexní vyšetření stolice. Kromě laboratorních testů je nutné i zjistit, jestli barvu stolice nemohl ovlivnit jídelníček.

Vedle kultivace ze stolice může vyšetření spočívat v ultrazvuku břicha, a pokud není příčina odhalená, provádí se rovněž gastroskopické či kolonoskopické vyšetření trávicí trubice.

Příčiny zelené stolice

  • strava: Zelenou stolici může způsobit nadměrný přísun listové zeleniny. Také se objevuje, pokud sníte větší množství potravin, u kterých bylo použité zelené potravinářské barvivo. Je-li důvodem zelené stolice strava, po jejím vysazení se barva stolice sama rychle upraví.
  • salmonelóza: U ní je zelená stolice typický příznakem. Projevuje se rovněž průjmy, křečovitými bolestmi břicha, horečkami. Dalšími příznaky jsou únava, schvácenost, pocit na zvracení atd. Nejčastější příčinou jejího vzniku je konzumace nedostatečně tepelně zpracovaného masa či vajec.
  • další průjmová onemocnění: Zelená stolice je způsobená rychlým průchodem stolice trávicím traktem, kvůli čemuž se nestačí obarvit žlučovými barvami. Za průjmovými onemocněními mohou stát různé infekce.
  • preparáty železa: Týká se především užíváním jejich většího množství. V některých případech nejde o zelenou stolice, ale zelenočernou či černou. Může se také objevit zácpa. Po vysazení preparátu se rychle navrátí zdravé zbarvení stolice.