Zajímali jste se někdy o barvu své moči? Zkuste se na ni občas podívat, než spláchnete. Kromě toho, že zjistíte, jak jste na tom s pitným režimem, může poukázat i na některé zdravotní problémy.

O žluté moči

Moč, nejen její barva, hodně vypovídá o našem zdraví. Proto také je často vyšetřovaná při různých zdravotních problémech. Obvykle se vyšetřuje ranní moč, ale také se někdy provádí vyšetření, u kterých se zachycuje moč po dobu 24 hodin, aby lékař měl přehled o množství moči, případně dalších faktorech. Dále moč prochází různými vyšetřeními – fyzikálními (kromě objemu a barvy to je zápach, pěna, hustota, zákal, pH), chemické vyšetření atd.

Vraťme se ale k barvě moči. Moč zdravého člověka má světle žlutou barvu. Konkrétní odstín žluté je ovlivněn naším pitným režimem. Je-li vaše moč tmavě žlutá, obvykle to svědčí o nedostatečném pitném režimu. V tom případě je na místě zvýšit příjem tekutin.

Jiné barvy moči

Má vaše moč jinou než žlutou barvu? Co třeba hnědou? I to může být známkou špatného pitného režimu. Ovšem zde je už třeba zvážit i další možné příčiny. Hnědá moč totiž může poukazovat na problémy s játry.

Tmavá moč také může ukazovat na krev v moči či na další zdravotní problémy. Ne vždy však jde o nemoc. Příčinou může být užívání některých léků či potravin, například borůvek.

Na zdravotní problémy vás může také upozornit růžová či načervenalá barva, ale i bezbarvá moč. Ta sice může být pouze příznakem zvýšeného příjmu tekutin či užíváním některých léků, ale také se objevuje u cukrovky a při selhání ledvin. Zakalená moč zase může ukazovat na různé infekce močových cest atd.

Zkontrolujte i vy občas svou moč a ujistěte se, že její barva je v pořádku.