Některé nemoci se na lidech dají poznat na první pohled. Mnohé o zdraví napoví i naše oči. Má někdo žluté bělmo? To bývá příznak nemoci. Co znamená žluté bělmo?

O bělmu

Bělmo (skléra) je vnější vrstva oka. Je neprůhledná a obsahuje elastická vlákna kolagen. Jeho přirozená barva je bílá. Zdravé oční bělmo je také čiré, lesklé a má jen ojediněle viditelné vlásečnice.  Záněty očí se obvykle projevují zčervenalým bělmem.

Žluté bělmo a žloutenka

Jednou z příčin žlutého bělma je žloutenka. Rozlišujeme několik typů žloutenek. Jsou označovány písmeny – A, B, C, D a E. Nejčastější jsou první tři. Úplně nejčastěji se objevuje první typ a je nejméně závažný. Nepřechází totiž do chronické fáze. Prevencí žloutenky tohoto typu je dostatečná hygiena. I proto se jí říká nemoc špinavých rukou.

Krevními a tělními tekutinami se přenáší žloutenka typu B. Ta se může dostat do chronického stadia, i když to není tak časté.

Žloutenka typu C se rovněž přenáší krví a dalšími tělními tekutinami. Je rozšířená hlavně mezi narkomany. U většiny pacientů se vyvine do chronické fáze.

Obecnými příznaky žloutenky jsou zvýšené jaterní testy, tmavá moč, světlá stolice, žlutá kůže (včetně žlutého bělma), únava, zvýšená tělesná teplota, bolest v pravé podžebří, případně další symptomy.

Žluté bělmo a jeho další možné příčiny

Kromě žloutenky se žluté bělmo může objevit i v souvislosti s dalšími onemocněními. Patří mezi ně především problémy se žlučníkem, například zánět žlučníku či žlučových cest nebo obstrukce žlučových cest. Z dalších příčin si ještě uveďme různé problémy s játry (třeba u notorických alkoholiků či při nádorech jater), zvýšený rozpad červených krvinek, infekční mononukleóza atd.