Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Proto snad každého vyvede z míry, dozví-li se, že není v pořádku. A co když se dozvíte, že máte zvětšené srdce? Co to znamená a jaké mohou být jeho příčiny?

Srdce a jeho zvětšení

Srdce je dutý svalový orgán, který pohání krev v krevním oběhu tím, že se rytmicky smršťuje a ochabuje. Krev je poháněná pod tlakem.

Srdce dospělého člověka je velké zhruba 12 cm a cca 8 – 9 cm je široké. Hmotnost srdce se liší podle pohlaví. Srdce muže váží cca 280 – 340 gramů a u ženy to je 230 – 280 gramů.

Zvětšené srdce nemusí znamenat žádný větší problém. Často je to jen prostý označení toho, že vaše srdce je větší, než je průměr. To vzniká na základě zbytnění srdeční svaloviny či rozšíření srdečních dutin. Může dojít k oběma jevům najednou. Mnozí lidé se zvětšeným srdcem jsou bez zdravotních potíží. Velké srdce může být vrozené či získané.

Příčiny zvětšeného srdce

A jaké faktory mohou způsobit, že má jedinec větší srdce než ostatní? Uveďme si alespoň některé příčiny:

  • vyšší věk: Více lidí ve vyšším věku má větší srdce.
  • sportování: Zbytnělou svalovinu má i srdce sportovců.
  • zhoršená funkce srdce: Na potíže se srdcem vás kromě jeho zvětšení upozorní i další obtíže. Jsou jimi dušnost, slabost, brzká únava, pohotovost k mdlobám atd.
  • plicní hypertenze: Jde o syndrom charakterizovaný vysokým krevním tlakem v plicním oběhu. Stav označujeme jako plicní hypertenzi, pokud se střední tlak v plicnici zvýší nad 25mmHg. Kromě většího srdce se objevují i další příznaky, které jsou však netypické a často i lehké, takže trvá poměrně dlouho, než dojde k diagnóze. K nejčastějším příznakům patří dušnost, únava, mdloby, závratě, otoky kotníků, bolest na hrudi, namodralé zbarvení rtů a kůže, bušení srdce atd.