Jakékoliv déletrvající bolesti není radno podceňovat, a to ani v případě, že jde o choulostivé bolesti, které lidé neradi řeší. To se může týkat také bolesti varlat. Jaké mohou být příčiny těchto bolestí?

Varlata a jejich bolest

Bolest varlat zažil v životě snad každý muž, např. při špatným sednutí, při zásahu v rámci sportu atd. V tomto případě zpravidla bolest rychle vymizí. Pokud však příčina není zjevná či trvá-li bolest varlat delší dobu, je nutné navštívit lékaře, který zjistí skrytou příčinu. Může být různě vážná.

Příčiny bolesti varlat

Bolesti varlat se mohou objevovat z různých příčin, např.:

  • těsné spodní prádlo: I banální příčina může stát za bolestmi. Naštěstí dnešní pánská móda příliš nepřeje těsnému oblečení.
  • vodní kýla: Jde o nahromadění tekutin v obalech varlete. Může být vrozená či získaná. Někdy vzniká po poranění varlat, ale v mnohých případech není příčina známá. Nejde přímo o bolest, ale spíše o tlak. U vodní kýly dochází ke zvětšování šourku.
  • zánět varlat: Vzniká na základě patogenních mikroorganismů. Může se vyskytovat jako onemocnění příušnicemi. Pokud se neléčí, je u ní riziko neplodnosti. Kromě bolesti varlat se projevuje jejich zarudnutím, zvětšením a někdy je příznakem i vysoká teplota.
  • úraz: Bolest varlat způsobují úrazy. Ty mohou být různě vážné. Pacienti mají často vystřelující bolest, cítí nevolnost a někdy i zvrací.
  • torze: Jde o otočení varlete kolem cévního svazku, čímž se sníží či zastaví přívod krve. To může vést k trvalému poškození. Bolest je v tomto případě prudká a vystřeluje do třísel.
  • nádor: Ne vždy je provázený bolestí varlat. Projevuje se také podezřelým nálezem. V tom případě je nutné okamžitě začít s léčbou. Včasná léčba je základem pro příznivou prognózu.