Ne každý má pevné a zdravě vypadající nehty. Lidé s nimi mohou mít různé problémy. Co způsobuje lámání nehtů?

Lámání nehtů

Jedním z nejčastějších problémů s nehty je jejich lámání. Na vině může být nedostatek některých minerálů, především vápníku, zinku či železa. Ohroženou skupinou jsou pak především ti, kteří drží přísné diety.

Problém může být i časté máchání rukou ve vodě. Myjete příliš často nádobí, či děláte nějaké povolání, při kterém se dostáváte do kontaktu se saponáty? I to může mít vliv na lámání nehtů. V tomto případě mohou pomoci rukavice.

Z dalších příčin lámání nehtů si ještě uveďme používání nevhodných laků na nehty, hormonální změny, ale i nadměrný stres.

Nehty mohou být oslabené také umělými nehty, používáním špatných pilníků, ale i plísňovou či kvasinkovou infekcí, dnou, nadbytkem selenu, v období klimakteria atd.

Co dělat s lámajícími nehty?

Také se vám lámou nehty? Výše jsme si uvedli příčiny. Na ně je třeba zaměřit se, chcete-li svůj problém vyřešit. Někdy je třeba soustředit se na dostatečný příjem vitamínů, jinde je nutné změnit celkově životní styl atd.

Pokud máte vážnější problémy s lámáním nehtů, zajděte za lékařem – dermatologem, se kterým přijdete na to, v čem vězí váš problém.

Další problémy s nehty

Lidé mohou mít kromě lámání nehtů i další problémy s nimi. Mohou se štěpit, praskat, objevovat se na nich flíčky, ale také může být kůže kolem nehtů zarudlá a zhrublá.

I barva nehtů se u někoho mění. Někdy je nezdravě světlá, někteří lidé mají zažloutlé nehty, jiní je mohou mít vlivem kyslíkové nedostatečnosti namodralé atd.

Problémy s nehty mohou poukazovat na různé problémy – od nedostatku některých vitamínů a minerálů až po předzvěst různých nemocí.