Železo patří mezi základní minerály, které je nutné tělu dodávat. Přibližme si, co je železo, jak se projevuje jeho nedostatek a jaké příčiny může mít.

Železo a jeho nedostatek

Železo je minerálem důležitým pro správné fungování lidského organismu. Podstatný je především pro krevní systém. Je součástí hemoglobinu. Váže na sebe kyslík. Jeho nedostatek vede k chudokrevnosti, která se projevuje celou řadou obtěžujících příznaků. Patří mezi ně snadná unavitelnost, malátnost, závratě, hučení v uších, poruchy soustředění, ztráta chutě k jídlu, bledost, pocit silného bušení srdce atd.

Nedostatek železa také nepříznivě ovlivňuje růst tkání, stav pokožky a snižuje odolnost vůči nemocem.

Hlavními zdroji železa je zelenina (především zelená zelenina), ovoce, játra, maso, obiloviny a luštěniny atd.

Příčiny nedostatku železa

Z příčin nedostatku železa si uveďme:

  • nedostatečný přísun v potravě: Jde o příčinu, kterou lze snadno odstranit. Důležité je začít se soustředit na potraviny obsahující železo. Další možností je začít užívat potravinové doplňky. Na nedostatek železa by si měli dát pozor především vegetariáni a vegani.
  • ztráty krve: Železo se váže na červené krvinky, a proto ztráty krve souvisí i s poklesem železa v organismu člověka. K velkým krevním ztrátám a tím i k nedostatku železa může docházet různými úrazy či silnějším menstruačním krvácením u žen.
  • porucha vstřebání železa: Pokud pacient přijímá doporučené dávky železa, ale přesto ho má nedostatek, může být na vině jeho vstřebání ve střevech. To se objevuje u různých nemocí spojených s průjmy. Těmi nejčastějšími je Crohnova choroba či celiakie v neléčené podobě.