Když jsme nevyspalí či příliš unavení, je nám to vidět i na očích. Běžné jsou kruhy a tzv. „pytle“ pod očima. Co je způsobuje a dá se s nimi něco dělat?

Otoky pod očima

Jak jsme si uvedli, otoky pod očima (říkáme jim také pytle nebo vaky) jsou obvykle způsobeny nevypsáním, ale příčiny mohou být i další, často souvisí celkově s naším životním stylem, třeba nedostatečný pitný režim či zadržování tekutin v organismu (například vlivem nadměrné konzumace alkoholu nebo soli). Otok však může být způsobený také alergickou reakcí. Z dalších příčin si uveďme nadměrnou námahu očí, změny hladiny hormonů v těle, působení slunečního záření. Na vzniku otoků pod očima mají svůj podíl i genetické předpoklady, ale také mohou být symptomem nějaké jiného onemocnění.

Oblast očí to „odnáší“ z toho důvodu, že je zde tenká kůže, a tedy velmi náchylná. Pokud se vám sem tam objeví otoky pod očima kvůli nevypsání, nic moc se neděje. Příště se dobře vyspíte a bude zase vše v pořádku. Ovšem pokud se tak děje často dojde k přestavbě podkožních tkání a už nebude tak jednoduché se otoku zbavit.

Co dělat s otoky pod očima?

Chcete-li zamezit otokům pod očima, zaměřte se na prevenci. Ta by měla spočívat především v dostatečném spánku a omezeném příjmu alkoholu a solí.

Máte už problémy s otoky pod očima? Pokud tušíte, že za to může váš špatný životní styl, snažte se ho zlepšit. Máte-li pocit, že je v pořádku, a stejně máte otoky, zajděte si pro jistotu k lékaři.

Pokud se chcete zbavit aktuálních otoků, je vhodné po ránu omýt obličej studenou vodu. Celkově chlad na otoky dobře zabírá. Doporučuje se také přikládání použitého čajového sáčku (nejlépe rovněž vychlazeného) či plátků salátové okurky.