Příčina otoků může být zcela zjevná, ale i skrytá. Otoky se mohou objevovat po celém těle. A co když otékají ruce? Co to znamená?

Obecně o otocích

Otoky vznikají vlivem hromadění tekutin v mezibuněčném prostoru.  K tomu může docházet z různých příčin. Jde tedy o symptom rozmanitých onemocnění, jejichž vážnost je rozdílná. Otoky se objevují na různých částech těla a zpravidla je rozeznáme okem. Otoky však mohou vznikat i v tělních dutinách. Obecně také dělíme otoky na lokální a generalizované, tzn. že se netýkají pouze jedné části těla. Zde je příčinou obvykle nějaké systémové onemocnění.

Otoky ruky a jejich příčiny

Otoky rukou mohou mít různé příčiny. Pojďme se podívat alespoň na některé:

  • alergie: Alergická reakce se projevuje různými symptomy. Vedle otoku končetin to může být problémy s dechem, vyrážka, svědění atd. Nejčastější je alergie na prach, pyl či zvířecí srst.
  • špatný krevní oběh: Kromě otoku rukou a nohou se také může projevovat studenými nohami, brněním končetin atd.
  • problémy s ledvinami: Při těchto potížích se mohou objevovat mnohé další potíže, a to podle závažnosti onemocnění. Na problémy s ledvinami tak může také poukazovat časté a bolestivé močení, krev v moči, nevolnost, zvracení, bolest v zádech, otoky obličeje, únava, dušnost…
  • vysoký krevní tlak: Nemusí mít žádné příznaky, ale také se může objevit otok rukou, případně další symptomy – bolest hlavy, bušení srdce, nespavost, pocit na zvracení, svalové křeče, dušnost…
  • těhotenství: Otoky rukou a nohou se objevují především v závěru těhotenství. Pokud těhotná žena natéká nadměrně či příliš brzy, určitě by měla vyhledat gynekologa. Otékání totiž může signalizovat preeklampsii (vážné onemocnění placenty).