Také se vám objevují strupy v nose? Není to nic příjemného. Jak se jich zbavit, a proč se vůbec objevují? Přibližme si tuto problematiku.

Strupy v nose a jejich příčiny

Pokud jste někdy měli strup v nose, víte, jak je to nepříjemné. Většinou jde o reakci na nějaké podráždění. K tomu stačí obyčejná rýma. Tou a především častým smrkáním si odřete nos do krve a vznikne vám strup. Pokud dochází k dalšímu dráždění, snadno si strup strhnete a nos se tak nehojí.

Další příčinou stupů v nose je nadměrně suchá nosní sliznice. Ta se vysušuje z různých důvodů, především kvůli suchému vzduchu, v přetopené místnosti, při pobytu na horách, ale také k vysušování sliznice přispívá klimatizace. Někteří lidé jsou na vysychání nosní sliznice náchylnější.

Z dalších příčin si ještě uveďme nosní polypy. Ty ucpávají nosní průchody a projevují se také ucpaným nosem, dušností, ztrátou čichu či bolestí hlavy. Strupy v nose se rovněž objevují u impetiga v nose, herpetické infekce, atrofických změn sliznice způsobených hormonálními změnami, při užívání některých léků atd.

Jak na strupy v nose

Abyste strupy v nose mohli účinně léčit, je důležité vědět, co je způsobuje. Víte-li, že je to „jen“ od rýmy, soustřeďte se na zvlhčení sliznice. K tomu slouží různé mastičky. V lékárně by vám měli něco doporučit, případně se poraďte s lékařem. Pokud trpíte na přesušenou sliznici, mohou vám pomoci výplachy solnou vodou, používání zvlhčovače vzduchu, celkové posilování imunity, ale také pobytu u moře.

Nedoporučuje se však dlouhodobé používání nosních sprejů a kapek se stahujícím účinkem. Nejenže jsou návykové, ale můžete si zadělat na chronickou rýmu.

Neznáte-li příčinu strupů v nose a stále se vám objevují, nemizí, nebo máte další příznaky nemoci, zajděte si k lékaři, nejlépe rovnou na ORL.