Tinitus je odborný název pro zvonění v uších. Měli jste také někdy pocit, že vám v nich zvoní a nemohli jste přijít na příčinu? Může jich být více.

Co je tinitus

Tinitus (pískání v uších) se může objevovat při různých onemocněních a liší se i jeho podoba a intervaly, s jakými přichází a odchází. U někoho jde o šumění, ale někdy může být pískání v uších velmi nepříjemné. Léčbu je nutné nastavit podle příčiny. Problémem je, pokud se příčinu nepodaří stanovit či ji nelze odstranit. Pak je nutné se pokusit obtíže alespoň zmírnit. Spolehlivá metoda však neexistuje. Občas může začít pískání v uších každý. Je třeba ho začít řešit, pokud se objevuje opakovaně a bez zjevné příčiny.

Příčiny tinitu

Tinitus může mít různé příčiny a ne vždy se ji podaří odhalit. Pojďme se nyní podívat alespoň na některé příčiny zvonění v uších.

  • potíže v zevním zvukovodu: Jde o jednu z částí zevního ucha. Tvoří ho zakřivený kanálek, jež propojuje zevní prostředí se spánkovou kostí. Nemocemi zevního zvukovodu jsou především různé záněty.
  • potíže související s vnitřním uchem: Může jít například o kornatění drobných tepének ve vnitřním uchu či různé poruchy souhry kladívka, kovadlinky a třmínku, což jsou kůstky vnitřního ucha.
  • záněty středního ucha: Potíží jsou především opakované záněty, ale také může být zvonění v uších předzvěst zánětu.
  • problémy v centru sluchu: Zvonění uší však nemusí vůbec souviset s uchem jako orgánem, ale s jeho centrem v mozku, tj. šedou kůrou mozkovou. Příčinou může být utlačování centra sluchu, např. nádorem.
  • rozvrat hormonální rovnováhy: To může být při onemocnění štítné žlázy či v těhotenství nebo menopauze.
  • pobyt v hlučném prostředí: Pískání v uších může způsobit nadměrné zatížení ucha, např. při výbuchu, na hlučných koncertech atd.
  • psychické příčiny: Může být součástí různých psychických problémů, ale i dlouhodobého působení stresu a celkové únavy.