U žen nejsou abnormality menstruace nijak neobvyklé. Neobvyklá může být délka menstruačního cyklu, intenzita menstruace či doba jejího trvání. Někdy je příčina banální, ale vždy je dobré zajímat se o tom, jestli nemůže jít o vážnější problém.

Dlouhá menstruace

Délka menstruace se u žen liší. Zpravidla trvá od dvou do osmi dní. Delší menstruace je důvodem k návštěvě lékaře.

Během této doby žena ztratí cca 50 ml krve. Některé ženy mají kromě délky potíže s mimořádně silnou (větší ztráta krve) a bolestivou menstruací.

Prodloužené menstruační krvácení se nazývá menoragie. Může být způsobená hormonálními změnami, ale příčiny mohou být i vážnější.

Příčiny dlouhé menstruace

Mezi časté příčiny dlouhé menstruace patří:

  • vysazení hormonální antikoncepce: Dokáže menstruaci značně rozhodit. Některé ženy po jejím vysazení (zvlášť berou-li jí dlouhodobě) nemenstruují třeba i rok, jiné mají potíže se silnou či dlouhotrvající menstruací. Časem by se měl cyklus srovnat. Pokud potíže trvají dlouho, je vhodné poradit se s gynekologem.
  • časný potrat: Většinou se tak děje v době, kdy žena ještě ani netuší, že je těhotná.
  • porucha funkce štítné žlázy: Může (ale nemusí) mít vliv na délku menstruace.
  • záněty: Způsobují delší a někdy i silnější menstruaci. Zpravidla se však projevují i dalšími příznaky, které ženu či dívku „donutí“ k návštěvě gynekologa.
  • nástup menstruace: Dívky, které začnou menstruovat, mají v mnohých případech potíže s nepravidelnou, silnou či dlouhotrvající menstruací. Většinou to časem srovná.
  • období před menopauzou: Období před menopauzou některé ženy potrápí různými potížemi. Jedním z nich bývá i dlouhá či silná menstruace.
  • nádor v děložní dutině: Kromě dlouhé menstruace se většinou vyskytuje bolest či další příznaky signalizující, že není něco v pořádku.