Máte chronické potíže se žaludkem? Bolesti břicha, respektive žaludku, jsou nespecifické a mohou poukazovat na mnohé potíže. Mimo jiné i na helikobakterii. Slyšeli jste o ní? Pojďme si ji přiblížit. Mimo jiné se zaměříme na to, jak se přenáší.

Co je helikobakterie

Helikobakterie (odborně Helicobacter pylori) představuje bakterii, která se může v organismu projevovat bolestí břicha, nechutenstvím, zvracením a dalšími potížemi souvisejícími se žaludkem. V pokročilém stadiu se také objevuje chudokrevnost v důsledku krvácení do trávicího traktu. V mnoha případech bývá původce vředů a může předcházet rakovinovým stavům. Ovšem to nebývá pravidlem.

K diagnostice se obvykle přistupuje až po vyloučení jiných příčin. Neinvazivní diagnostickou metodu představuje vyšetření protilátek v krvi a dechový test. Případně se přistupuje k endoskopii, při které je odebrán vzorek žaludeční sliznice pro bližší průzkum. Onemocnění se léčí antibiotiky a dalšími léky a jako součást léčby se také doporučují probiotika.  Důležité je rovněž dietní opatření, především je nutné se vyvarovat potravinám vyvolávajícím zvýšenou tvorbu žaludečních kyselin.

Jak se přenáší helikobakterie?

I vy se obáváte helikobakterie a kladete si otázku, zda jste se mohli nakazit? Přenáší se úzkým kontaktem mezi zdravým člověkem a nemocným bacilonosičem. Může dojít ke kapénkovému přenos. Další možnosti nákazy jsou vodou či potravinami, případně použitím neumytého nádobí atd. Častěji dochází k nákaze mezi lidmi, kteří mají k sobě blízko, respektive žijí v jedné domácnosti. Z toho vyplývá, že je možné se nakazit přímou i nepřímou cestou. Náchylnější jsou jedinci s nižší odolností organismu. Ve věší míře je infekce získávána v dětství, nejčastěji od infikované matky.