Barva moči může hodně vypovídat o zdravotním stavu. Proto bychom ji měli alespoň jednou za čas zkontrolovat, zvlášť pokud se necítíme dobře. Co když máte hnědou moč?

O moči

Moč je tekutinou, která je vylučovaná ledvinami, hromadí se v močovém měchýře a poté je močením vypuzována z těla. Z vyšetření moči lékaři mohou zjistit mnohé informace o organismu člověka a jeho metabolismu.

O tom, že není něco v pořádku, může vypovídat i barva moči. Další parametry lékaři získají fyzikálním vyšetřením moči (objem, barva, zápach, zákal atd.), chemickým vyšetřením a provádí se i další její vyšetření.

Příčiny hnědé moči

Příčiny hnědé moči mohou být různé. Jmenujme si alespoň nějaké:

  • nedostatečný pitný režim: Moč je více koncentrovaná, tudíž je tmavší. Zde je řešení jednoduché – zvyšte svůj pitný režim a barva moči se upraví.
  • užívání některých léky: Ani toto není vážná příčina hnědé moči. Vliv na barvu moči mají i některé potraviny.
  • krev v moči: Krev se do moči může dostat z různých příčin, přičemž jejich závažnost se liší. Může poukazovat na různé močové infekce či močové kameny, sníženou srážlivost krve, ale také na rakoviny různých části vylučovací soustavy.
  • žloutenka: Tmavá moč ukazuje na poškození jaterních funkcí. Tmavá barva vznikne nahromaděním bilirubinu. Z dalších příznaků žloutenky si ještě uveďme žlutou kůži a bělmo, zvýšenou teplotu, únavu, nechutenstvím a případně bolestí svalů a kloubů.
  • alkaptonurie: Jde o geneticky podmíněnou nemoc, která se neobjevuje příliš často. Výrazným projevem této nemoci je právě tmavnutí moči na vzduchu. Pacienti s touto nemocí trpí na častější záněty v kloubech, močové kameny atd.