Vyplázněte na sebe jazyk do zrcadla. Jak vypadá? Máte na něm povlak? To je v pořádku.  A co když má jinou než bílou barvu, třeba hnědou? Co to může znamenat?

Příčiny hnědého povlaku jazyka

Hnědý povlak jazyku přinejmenším člověka znejistí. Také se ptáte, co to může znamenat? Možnosti jsou různé. Možná získal váš jazyk hnědé zbarvení jen vlivem jídla či nějakých léků. Dalším důvodem je nedostatek vitamín B3. Nedostatek právě tohoto vitamínu se může projevit i poprskaným jazykem. Hnědý povlak rovněž může signalizovat nesprávnou funkci jater či onemocnění žlučníku.

Obecně o barvě jazyka

Jazyk může být více či méně potažen povlakem. Ten má obvykle bílou barvu, která nemusí znamenat žádné potíže, ale také může poukazovat na kvasinkovou infekci dutiny ústní, streptokokovou infekci, špatné trávení, případně další zdravotní potíže.

Je povlak vašeho jazyku tmavé barvy? Na vině může být více faktorů. Vedle pití kávy a kouření, je příčinou například nedostatku vitamínu B3, nízká imunita, dehydratace atd.

Je-li jazyk bledý, mohou být příčinami chudokrevnost, vyčerpanost organismu, ale také může jít o oslabené ledviny.

Červený jazyk pro změnu značí infekci či horečku. Jasně červený jazyk s odlupujícím se povlakem (tzv. malinový jazyk) je znakem spály. Namodralá barva znamená srdeční potíže atd.

Na některé zdravotní potíže nemusí upozornit jen barva jazyka, ale také jeho další vlastnosti, např. praskliny (náchylnost k mozkovým příhodám), rýhy na hřbetu jazyka (možnost poruch funkce slinivky břišní), zarudlá špička (citové rozrušení, stres), lesklý jazyk (vysoká horečka, zánět střev, rakovina žaludku) atd.

I když barva a celkový vzhled jazyka mohou hodně vypovědět o našem zdraví, samozřejmě nelze o nějaké nemoci uvažovat jen s ohledem na jazyk. Vždy je důležité celkové vyšetření lékařem.