Hořkost v ústech je vždy velmi nepříjemná. V článu se pokusíme vypsat jednotlivé možné příčiny, které mohou stát za tím, že máte hořko v puse.

Hořkost v puse

Hořkost v ústech patří mezi relativně častý příznak, nějaké onemocnění či problému. Je jasné, že pocit hořkosti v ústech je pro člověka hodně nepříjemný a často se vyrázně sníží i chuť na jídlo. Samotné příčiny hořkosti v ústech mohou být různé, ty si vyjmenujeme níže. V některých případech se může objevovat i hořkost v krku. Ale to je méně časté.

Hořkost v ústech: možné příčiny

Hořkost v ústech může být vyvolávaná celou řadou příčin, mezi hlavní příčiny bych zařadit tyto příčiny:

  • užívání léků – hořkost v puse se objevuje po požití určitých léků (například některá antibiotika či andidepresiva)
  • Piniové oříšky – někdy se stane, že po konzumaci Piniosvých oříšků máme několik dnů hořko v puse. Pak to samo přejde. Stává se to však jen u některých Piniových oříšků.
  • plíseň na jazyku – nebo kvasinky (Candida) rozmnožené na jazyku (orální kandidóza). Někdy se používá výraz moučnivka (Soor).
  • onemocnění žlučníků – hořkost nám může oznamovat problémy se žlučníkem.
  • pálení žáhy – za hořkost v ústech v určitých případech může pálicí žáha
  • Refluxní choroba jícnu – žaludeční štávy se vrací do jícnu. V některých případech se může štáva dostat až do úst a to způsobuje hořko v puse.
  • během přechodu – u žen se někdy během menopauzy objevuje hořkost v puse.

Léčba a léčení

Určitě doporučuji zajít za svým osobním lékařem. Lékař provede potřebná vyšetření a případně vás pošle ke specialistovi. Zjistí se tak příčina opakované hořkosti v ústní dutině a tak se pak může začít řešit. Léčba se bude vždy lišit podle samotné příčinu toho, proč máte hořko v ústní dutině.