Stává se vám, že nadměrně dýcháte, nedokáže to zastavit a propadáte panice, že se vám něco stane? Může jít o hyperventilaci. Pojďme si ji více přiblížit.

Co je to hyperventilace

Hyperventilace nebo také hyperventilační syndrom představuje nadměrné dýchání. Zpravidla tento stav není nikterak nebezpečný, i když pacienta dokáže vyděsit. Někdy může mít pocit, že se udusí či zkolabuje.

Projevuje se zrychleným dýcháním jedince. Jeho následkem dochází ke slabosti, bušení srdce a motání hlavy. Dochází také k poklesu hladiny vápníku v krvi, což vede k brnění horních a dolních končetin. Někdy se dokonce mohou objevit křeče.

Tyto stavy samy přejdou. Je-li přivolán lékař, většinou kontroluje krevní tlak, popřípadě provádí vyšetření EKG, aby vyloučil vážné nemoci.

Lékaři doporučují lidem se záchvatem hyperventilace, aby si vzali sáček a vdechovali do něj a vzduch z něj nadechovali zpět. Obtíže rychleji ustoupí.

Příčiny hyperventilace

Hyperventilace má zpravidla příčiny v psychické oblasti:

  • stres: Bývá často spouštěčem hyperventilace. Člověk má vlivem stresu pocit ohrožení, což vyvolává prohloubené dýchání. Na jeho základě se vypudí více oxidu uhličitého z krve, následkem čehož vzniknou všechny důsledky hypoventilace, které postiženého často velmi vyděsí. V této situaci je důležité se uklidnit. Někteří lidé mají tyto záchvaty opakovaně, takže už vědí, co je čeká, a nevyděsí se tolik jako při prvním záchvatu. I tak však jde o velmi nepříjemný stav.
  • další nadměrné emoce: Hyperventilace se objevuje u úzkostí, fobií (především u sociální fobie či agorafobie) a provází často i hysterické záchvaty.
  • astma: Může být také příčinou hyperventilace, ale zpravidla se vyskytuje společně se stresem či nadměrnými emocemi.