Zápal plic patří mezi onemocnění, které je mezi laiky poměrně známé, alespoň do té míry, že se ví o jeho existenci. Dokázali byste však dát dohromady více informací – symptomy, příčiny, zda je nakažlivý, případně další? Přiblížíme si ho alespoň ve stručnosti.

Zápal plic

Zápal plic (odborně pneumonie) představuje zánětlivé onemocnění plic. Postihuje především plicní sklípky. Základními příznaky tohoto onemocnění jsou kašel, horečka, obtíže při dýchání a bolest na prsou.

K diagnostice zápalu plic dochází na základě příznaků, poslechu hrudníku a rentgen hrudníku, případně se ještě provádí další testy, především u pacientů, u nichž je nutná hospitalizace.

Zápal plic představuje problém hlavně u starších lidí a těch, kteří mají závažnější potíže s dýcháním, nebo jsou jinak nemocní. Obvykle se léčí antibiotiky, analgetiky a důležitý je také klid a dostatečný přísun tekutin.

V případě, že je stav vážný, nebo se nezlepšuje, bývá pacient hospitalizován a o další léčbě rozhoduje stav pacienta.

O nakažlivosti zápalu plic

Zápal plic je zánětlivé onemocnění, které může být způsobené různými infekcemi, takže nakažlivý je. Přenáší se kapénkovou cestou. To znamená, že se šíří z infikovaného jedince do okolí pomocný jemných kapének slin, případně nosního sekretu. Kapénky jsou produkovány řečí, kašláním či kýcháním. Infekčnost nemocného klesá při zabírání antibiotik. Po jejich dobrání by už pacient neměl být infekční.

Ovšem zápal plic nemusí být jen infekční. Příčinou jeho vzniku může být například vdechnutí zbytku potravy či jiného cizího tělesa. Neinfekční zápal plic označujeme jako idiopatický. Častěji však bývá způsoben bakteriemi, viry, případně plísněmi a parazity.