Koleno představuje nejsložitější kloub v našem těle a můžeme s ním mít různé problémy mající rozmanité příčiny. Co znamená, když máte křupání v koleni?

O křupání v koleni

Občasné křupání v koleni se může objevit u každého a nemusí za ním stát vážná příčina. Většinou jde o ztuhnutí kloubu. Objevuje se obvykle při pokrčení v koleni.  Vážnější potíž však je, pokud křupání v koleni doprovází bolest. Pak byste měli raději navštívit lékaře. Křupání v koleni může poukazovat na zánět nebo přetížení šlachy, případně jiné potíže.

Křupání v koleni často poukazuje na změnu tvaru menisku kolena. To označujeme jako diskoidní meniskus (anomálie menisku)

Kromě křupání se také může objevit potíže s vrzáním v kolenech. To může být dáno špatnou funkcí kloubní tekutiny, svalovou nerovnováhou (zatížení jen jedné strany a opotřebování chrupavky).

Bolesti kolene a jejich příčiny

Bolesti kolene jsou poměrně častou záležitostí, protože kolenní kloub je hodně zatěžovaný.

Jednou z nejčastějších příčin těchto bolestí je artróza. Projevuje se u starších lidí, i když je stále více pacientů, kteří začnou mít první potíže už okolo 30. roku. Pacienta na artrózu mohou upozornit chronické bolesti, nejdříve v pohybu a potom i v klidu. V koleni dochází k úbytku chrupavky. Kromě bolesti jsou dalšími příznaky ranní ztuhlost kloubů, kulhání, otok kloubů, pocit mravenčení atd.

Bolest kolene je také typická při poranění menisku, ale také vazů, což se stává často především sportovcům.

Existuje také nemoc chondropatie. Projevuje se bolestí pod kolenem a častěji jsou jí postižené dívky a ženy, a to od pubescence do cca 35 let. Léčí se konzervativně, případně operací.

Z dalších příčin bolestí kolen si ještě uveďme dnu, luxaci kolene, bursitidu, osteochondritidu, Bakerovu cystu atd.