S krční páteří má problémy hodně lidí. Je to poměrně hodně zatěžovaná část. Pociťujete také křupání v krční páteři a říkáte si, čím by to mohlo být způsobené?

Obecně o krční páteři

Krční páteř je část páteře v oblasti krku. Jedná se o nejpohyblivější část páteře. Tvoří ji sedm obratů mající nízké tělo, postranní výběžky a také otvory na cévy a nervy. Hlavními obratli tohoto úseku páteře jsou nosič a čepovec.

Krční páteř je namáhaná a problémy s ní se nemusí projevovat jen bolestí této části páteře. Může způsobovat i bolest hlavy (cervikokraniální syndrom), ale někdy spouští i jiné bolesti hlavy. Pacienta často ani nenapadne, že dané bolesti by mohly mít příčinu právě v krční páteři. Pokud se odhalí, je nutné hledat příčinu problémů s krční páteří.

Křupání v krční páteři a jeho příčiny

Křupání v krční páteři se může objevit, je-li ztuhlá. Slyšíme ho hlavně, když se protahujeme. Za křupáním (zvlášť není-li bolestivé) se nemusí hned skrývat nějaký zdravotní problém. Pokud víte, že máte křupání v krční páteři, zkuste tuto část více procvičovat a protahovat, ale vždy opatrně a snažte se cviky dělat přesně, abyste si neublížili, nejlépe je provádět je zpočátku s odborníkem.

Chcete-li mít jistotu, že akustické fenomény při pohybu krční páteře neznamenají skutečně žádné problémy, zajděte k lékaři, který vám provede rentgen, v případě nutnosti i další vyšetření.

Problémy s křupáním krční páteře, ale i bolestí mají často lidé, kteří jsou hodně ve stresu a napětí (to se hromadí právě v oblasti krční páteře) a ti, kteří tráví hodně času ve strnulé pozici. To se týká lidí, kteří pracují u počítače, ale také řidičů atd.

Lidé mohou pociťovat, jak jim krční páteř tuhne. Pokud se nezakročí, často dochází ke degenerativním změnám.

Za bolestí krční páteře může stát i horní zkřížený syndrom, nevhodná poloha při spánku, nehody, úrazy atd.