Krvácení mimo menstruační cyklus není v pořádku a určitě byste ho neměla jen tak přecházet. Jaké mohou být jeho příčiny?

O menstruaci

Menstruace představuje periodicky opakující se krvácení, které je součástí menstruačního cyklu. Trvá zhruba 3 – 5 dní.

Menstruace se opakuje se po 28 dní (počítáno od prvního). Délka menstruačního cyklu však může být kratší i delší. Za „normální“ se považuje rozpětí od 22 do 40 dnů. Je-li menstruační cyklus kratší či delší, měla by dívka či žena tento fakt diskutovat se svým gynekologem.

Příčiny krvácení mimo cyklus

V běžně probíhajícím menstruačním cyklu by nemělo docházet ke krvácení mimo dny menstruace. Může se však objevovat u mladých dívek menstruujících krátkou dobu. V jiných případech je nutné vyhledat gynekologa. Nejčastějšími příčinami krvácení mimo cyklus jsou:

  • záněty: Příčinou bývá kvasinkové infekce, kapavka či chlamydie. Na vině může být také zánět dělohy, konkrétně jejího hrdla, sliznice těla či svaloviny těla. Při podezření na jakýkoliv zánět, je nutné co nejrychleji odhalit skutečnou příčinu a začít s léčbou.
  • poškození sliznice: Může k ní dojít během pohlavního styku. Krvácení se pak objeví po něm.
  • nádory: Objevují se především u starších žen, ale toto riziko by neměly podceňovat ani mladší ženy. Jde nejčastěji o nádory vaječníků či dělohy a mohou být zhoubné i nezhoubné.
  • hormonální potíže: V těle ženy může dojít k hormonální nerovnováze. Její příčiny jsou různé. Častěji se objevuje u žen beroucí hormonální antikoncepci, konkrétně pokud si zapomene vzít pilulku či ji tělo nepřijme (průjmy, zvracení).
  • spontánní potrat: Žena ani nemusí vědět, že je těhotná. Zpravidla se menstruační krvácení objeví později a je silnější.
  • menopauza: V období menopauzy se stává, že se ještě objevuje nepravidelné krvácení, tzv. postmenopauzální krvácení.
  • krvácení v těhotenství: Krvácení v první trimestru souvisí s uhnizďováním embrya v děloze. Dalšími příčinami krvácení v těhotenství může být krevní sraženina mezi placentou a děložní stěnou, mimoděložní těhotenství, špatné uchycení placenty atd.