Vyskytla se u vás, nebo u někoho ve vašem okolí bakterie mycoplasma pneumoniae? Pak vás jistě budou zajímat informace s ní spojené, především jaký je způsob nákazy. Přiblížíme si tuto bakterii a také se budeme věnovat mykoplazmové pneumonii obecně.

Obecně o mykoplazmové pneumonii

Mykoplazmová pneumonie představuje akutní zánět plic infekčního původu. Je vyvolána bakterií Mycoplasma penumoniae.

Počátky infekce se projevují podobně jako chřipka. Vznik nemocí je pozvolný. Mezi příznaky patří suchý kašel (po čase s produkcí sputa) a bolest v krku, dále pak horečka či bolest hlavy. Postupně jsou však příznaky závažnější. Objevují se záchvaty kašle a pacient vykašlává hleny. Akutní fáze této nemoci trvá do dvou týdnů. Ovšem únava a nevolnost (typická pro toto onemocnění) jsou symptomy přetrvávající i několik týdnů.

Mykoplazmovou pneumonii řadíme mezi atypické. Možná termín „pneumonie“ znáte spíše pod český názvem „zápal plic“.

Atypickými pneumoniemi označujeme takové pneumonie, u kterých se objevuje nepoměr mezi menším fyzikálním nálezem a rozsáhlým rentgenovým nálezem. Příčiny nemoci nemusí být jen mykoplazmové, ale také pneumocystové, chlamydiové či virové. Dnes už se však s pojmeme „atypická pneumonie“ setkáme méně často. Jde o zastaralé označení, od jehož užívání odborníci ustoupili.

O bakterii Mycoplasma pneumoniae a způsobu nákazy

Mycoplasma pneumoniae představuje velmi malou bakterii z třídy Mollicutes. Způsobuje onemocnění mykoplazmovou pneumonii. Jde o nejvýznamnější patogen lidského respiračního systému a je tak hlavním původcem různých respiračních infekcí. Při těžších formách se léčí antibiotiky. Ty je nutné podávat po dobu dvou až tří týdnů.

Mycoplasma pneumoniae se přenáší kapénkovou cestou a na onemocnění jsou náchylnější děti a mladí lidé. Inkubační doba je zhruba 14 dnů až tři týdny. Někdy se vyskytuje epidemie tohoto onemocnění.

Existuje více druhů mycoplasmu. Kromě Mycoplasma pneumoniae způsobuje prokazatelně onemocnění u člověka také Mycoplasma hominis a Mycoplasma genitalium.