Zvýšená teplota, horečka, rýma, ucpaný nos, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Pokud se u vás projevil jeden nebo více z těchto nepříjemných příznaků, pak vás patrně postihla chřipka nebo nachlazení.

Chřipka a nachlazení patří mezi nejběžnější onemocnění, častěji se s nimi setkáváme od podzimu do jara, výjimkou však nejsou ani v letních měsících. Chřipku a nachlazení řadíme mezi akutní infekční onemocnění dýchacích cest. Jsou způsobeny viry. Léky proti virům (virostatika) se v těchto případech běžně neužívají, proto léčba nekomplikovaných onemocnění spočívá především v mírnění příznaků a klidovém režimu. Laicky řečeno – chřipku a nachlazení nejlépe překonáte v peřinách s šálkem horkého nápoje.

Chřipku a nachlazení v žádném případě nepřecházejte – přestože nejsou považovány za závažná onemocnění, i zde se mohou objevit komplikace, nejčastěji záněty vedlejších nosních dutin (sinusitida), záněty středního ucha nebo zápaly plic. Komplikace  patří do kompetence lékaře. Chřipku a nachlazení je možné zvládnout za použití volně prodejných léčivých přípravků. Léky proti chřipce a nachlazení by měly mít stálé místo v domácí lékárničce, abyste se nemuseli vydávat do lékárny, když se necítíte dobře.

V lékárně si můžete zakoupit léčivé přípravky proti jednotlivým příznakům, tedy léky proti horečce a bolesti, kapky do nosu, sirup proti kašli, anebo můžete zvolit některý z kombinovaných přípravků, který působí proti více příznakům chřipky a nachlazení najednou. Osvědčeným přípravkem ze skupiny kombinovaných léčiv proti příznakům chřipky a nachlazení je Coldrex horký nápoj. Prodává se ve formě rozpustného prášku, ze kterého smícháním s horkou vodou vyrobíte nápoj. Vybírat můžete z několika příchutí. Coldrex horký nápoj působí proti horečce a bolesti, tlumí bolest v krku, uvolňuje ucpaný nos a navíc také dodá pro rekonvalescenci tolik důležitý vitamín C. To vše v jednom šálku horkého nápoje, který nejenže dobře chutná, ale i příjemně prohřeje váš organizmus. Je potřebné si uvědomit, že přípravky Coldrex jsou léky k vnitřnímu užití. Vždy si proto pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
Aby vám brzy bylo dobře, co nejvíce odpočívejte, sledujte tělesnou teplotu, při zvýšené teplotě a horečce dbejte na dostatečný příjem tekutin (dva až tři litry denně). Přibližně do týdne byste se měli cítit lépe. Pokud se váš stav po třech dnech nelepší nebo se naopak začne zhoršovat, vyhledejte lékaře.

Pro prevenci chřipky a nachlazení posilujte svůj imunitní systém pravidelným cvičením, otužováním a vyváženou stravou bohatou na vitamíny. V období zvýšeného výskytu chřipky se vyhýbejte místům s velkou koncentrací lidí, často si myjte ruce, nedělte se s nikým o jídlo či o klávesnici počítače. Pokud přece jen onemocníte, dopřejte si bez výčitek pár dnů v klidu, užívejte léky ke zmírnění příznaků, pijte teplé nápoje, jezte lehká jídla, relaxujte a hodně spěte. Nic vám neuteče a vyhnete se zbytečným zdravotním komplikacím.