Zatímco nadměrné ochlupení některých mužů nás nepřekvapí, u žen se to nepředpokládá. Přesto některé s tím problémy mají, i když se chloupků zbavují, takže to nemusí být na první pohled vidět. Jaké je příčina?

Nadměrné ochlupení žen a jeho příčina

Nadměrné ochlupení u žen se odborně nazývá hirsutismus. Znamená to, že se ženám objevují v hojnější míře chlupy tam, kde je to přirozené u mužů, například kolem bradavek, na břiše, prsou, bradě, tvářích atd. Hlavní příčinou je zvýšená tvorba mužského hormonu testosteronu.

Nadměrné ochlupení na ženy klade větší nároky na odstraňování chloupků, ale také je to náročné na jejich psychiku. Žádnou ženu nepotěší, když se jí objevují chloupky tam, kde by být neměly.

Syndrom polycystických vaječníků

Hirsutismus je také jedním z příznaků tzv. syndromu polycystických vaječníků, což je jedna z nejčastějších příčin problémů s neplodností. Je to dáno tím, že ženě vajíčka neuzrávají a neuvolňují se, a tak u nich neprobíhá ovulace.

Tato vajíčka tvoří obal vaječníku. Na ultrazvuku vypadají jako korálky a podle toho se diagnostikuje. Pozná se i podle hodnot z krve. Tyto ženy mají vyšší hodnoty mužských hormonů.

Ženy se syndromem polycystických vaječníků často nemenstruují či mají velmi nepravidelnou menstruaci. Není to však pravidlem. Některé mají více méně pravidelnou menstruaci a také u nich dochází k ovulaci. Syndrom polycystických vaječníků může být totiž v různém stupni závažnosti.

Proto některé ženy s tímto syndrom otěhotní spontánně, ale také často po hormonální stimulaci, a pokud nezabere, přistupuje se k oplodnění in vitro, tedy umělému oplodnění.

Kromě nadměrného ochlupení, anovulace a nepravidelné menstruace jsou dalšími projevy (ne vždy musí být přítomny) akné, problémy s nadváhou či obezitou, metabolické poruchy a inzulinová rezistence s větší pravděpodobností cukrovky 2. typu.