Když pláčeme, nebo nám nějaké cizí těleso podráždí oči, je jejich nadměrné slzení normální. Ovšem někteří lidí trpí nadměrným slzením očí. Co ho způsobuje?

Slzení očí

Slzy jsou produkovány slznými žlázami. Díky nim je možné dostat z očí případné nečistoty. Zároveň chrání oči před mikroby. Mají rovněž vyživovací funkci.

Nadměrné slzení očí se odborně nazývá lakrimace a může souviset s podrážděním očí či různými očními onemocněními.

Nadměrným slzením označujeme stav, kdy oči produkují více slz, než dokážou odvézt. Léčba se odvíjí od konkrétní příčiny. Máte-li potíže s nadměrným slzením, vyhledejte očního lékaře. Pro zjištění množství produkovaných slz se používá tzv. Schirmerův test.

Příčíny nadměrného slzení očí

Nadměrné slzení můžeme mít následující příčiny:

  • pláč: Představuje doprovodný jev některých emocí. Je pro něj charakteristické proudění slz. Pláč zpravidla vede ke zklidnění plačícího.
  • podráždění očí: Může nastat, dostane-li se cizí těleso do oka, ale také různými látkami rozptýlenými ve vzduchu. Oči mohou být podrážděné např. dlouhodobým nošením kontaktních čoček či nedostatkem spánku.
  • alergie: Hlavními příznaky kromě nadměrného slzení očí jsou zarudnutí očí a řezání v nich, pocit cizího tělíska v oku, oteklé spojivky, svědění a další příznaky dle konkrétní alergie.
  • nachlazení: Slzení může být jedním s doprovodných příznaků. Těmi dalšími jsou rýma, kýchání, zvýšená teplota, chrapot, kašel, bolesti hlavy atd.
  • podráždění trojklaného nervu: Způsobuje ho zánět.
  • zánět spojivek: Existují různé záněty spojivek. Mnohé příznaky mají však společné. Jsou jimi nadměrné slzení, bolest, zarudnutí spojivek atd. Nejčastěji rozlišujeme záněty spojivek hyperakutní bakteriální a akutní bakteriální.
  • další příčiny: Nadměrné slzení se také objevuje u dalších nemocí. Patří mezi ně rohovkové záněty, záněty bělma či zelený zákal.