Nafouklé břicho je docela častý zdravotní problém, nebo spíše příznak. V článku se zaměříme na jednotlivé příčiny, které mohou způsobovat nepříjemně nafouklé břicho.

Pocit nafouknutého břicha

Lidé často popisují pocit nafouknutého břicha, který je často spojen s nadýmáním a plynatostí. Nadýmání může být často i dost bolestivé. Břicho je nafouklé a zároveň tvrdé. Nafouklé břicho se objevuje jak u mužů, tak u žen. U žen se nafouklé tělo často objevuje během probíhajicího těhotenství. Někteří lidé pociťují nafouknutí pouze po jídle, někteří po celý den. Takové stále nafouklé břicho je opravdu hodně nepříjemné. Nafouklé břicho měl alespoň jednou za život každý, problém je to spíše ve chvíli, kdy máme opakovaně nafouklé břicho. To už se pak musí nějak řešit.

Nafouklé břicho: možné příčiny

Nafouklé břicho může být způsobované různými příčinami. Pojďme si vyjmenovat alespoň ty hlavní příčiny:

  • premenstruační snydrom – to se týká žen, pokud mají nafouklé bříško před menstruací a často i během ní, tak se jedná o tento premenstruační snydrom.
  • plísňová infekce – neboli přemnožení kvasinek (plísní) ve střevech. Z cukrů pak vyrábějí plynu a to pak způsobuje nafouklé břicho. Plísňová infekce se často objevuje po dlouhé terapii antibiotiky, kdy dojde k oslabení střevní mikoflóry a kvasinky začnou bujet. Zbavit se kvasinek je často dlouhý boj a chce to celkovou změnu životního stylu. Důležité je úprava stravy, drží se tzv. protikvasinková dieta. V tomto případě se nafouklé břicho objeví vždy ve chvíli, kdy sníme nějaké jídle ve kterém bylo hodně jednoduchých sacharidů.
  • nemoci jater – nafouknutí můžou vyvolávat i různé potíže s játry.
  • žaludeční vředy
  • stres – zejména dlouhodobý stres
  • celiakie – celiakie způsobuje u postiženého intoleranci lepku. Pokud o své nemoci postižený neví a to je docela časté a nedrží tedy bezlepkovou dietu, tak se zhoršuje složení střevních bakterií. Pomnoží se kvasinky a nafouklé břicho po jídle je tady. Jak už jsme psaly výše.
  • další potravinové alergie – mohou za tím stát i další potravinové alergie. Například alergie na laktózu v kravském mléku.

Léčba a co pomůže

Vždy je nutné odborné vyšetření u lékaře, který určí příčinu a podle toho se pak liší léčba. Téměř vždy ale pomáhá přechod na kvalitní výživu, každý den mít dostatek pohybu (stačí každý den 1 hodina rychlé chůze), probiotika (můžete jíst ty v tabletách nebo konzumujte podmáslí, kysané zelí, acidofilné mléko atd.).