Mnoho lidí by si přálo shodit alespoň nějaký kilogram. Jenže na druhou stranu může dojít k náhlému hubnutí, které neplánujeme, a často to není důvodem k radosti. Jakou příčinu může mít náhlé hubnutí?

Náhlé hubnutí

Náhlé hubnutí znamená, že cílem dotyčného není zhubnutí. Pokud zhubneme nechtěně něco málo, pravděpodobně to není problém, může to být vlivem větší tělesné aktivity, psychického vypětí, změna biorytmů atd. Lékaři považují za významný váhový úbytek, pokud pacient shodil 10 % své původní váhy do půl roku. Bylo-li to nechtěně, je třeba zkoumat příčiny. Tělo totiž hubnutím upozorňuje, že je něco v nepořádku.

Příčiny náhlého hubnutí

Náhlé hubnutí může mít více příčin. Podívejme se alespoň na některé:

  • rakovina: Objevuje se u většiny druhů rakoviny. Nádor totiž spotřebovávají živiny, ale také je na vině skutečnost, že nádorové onemocnění se pojí s nechutí k jídlu a nevolností. Někdy může být náhle hubnutí mezi prvními příznaky.
  • Crohnova choroba: Jedná se o zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Vedle náhlého úbytku váhy se projevuje nechutenstvím nevolností křečemi v břiše, krví ve stolici, průjmy atd. Mezi onemocnění střev způsobující náhlý úbytek váhy patří celiakie či ulcerózní kolitida.
  • zvýšená funkce štítné žlázy: Odborně se nazývá hypertyróza. Dochází k rychlejšímu odbourávání energetických zásob. Dalšími projevy jsou bušení srdce, neklid, pocit horka, euforie, nervozita, hyperaktivita, třes atd.
  • cukrovka: Takto se projevuje neléčená cukrovka. Na nemoc pacienty upozorní také nadměrná žízeň a časté močení.
  • deprese: I toto onemocnění se pojí s úbytkem váhy. Dalšími jejími příznaky jsou dlouhodobě zhoršená nálada, velké pocity beznaděje a bezvýchodnosti, ztráta zájmu o koníčky, problémy se spánkem, sebevražedné myšlenky, silné úzkostné stavy, ztráta energie atd.