Zajímá vás růže, tedy konkrétně nemoc růže, nikoliv rostlina? Co je to za nemoc a jaký je způsob jejího přenosu? Pojďme si ji více přiblížit.

Co je růže

Růže (erysipel) představuje onemocnění kůže a vrchní vrstvy podkoží. Za onemocněním stojí infekce streptokokem. Jde tedy o bakteriální infekci. Ta je běžná při různých onemocněních.

Růže se obvykle objevuje na dolních končetinách. V místě zánětu je otok, červená kůže a místo je na pohmat teplé a bolestivé. Infekce se šíří do výběžků. Dalšími příznaky je horečka, zimnice, bolest hlavy, pocit celkové schvácenosti, případně zažívací problémy.

Lékaři obvykle poznají růži bez dalšího vyšetření – jen na základě její podoby a uvedených příznaků. Léčba tohoto onemocnění spočívá v nasazení antibiotik, zpravidla penicilinového typu. Jsou-li přítomné vysoké horečky, dostane pacient i léky na jejich snížení. Celkové příznaky odezní poměrně rychle, změny na kůži se hojí delší dobu. Při hojení se kůže loupe. U některých pacientů se růže vrací, a to z důvodu onemocnění žil dolních končetin, popřípadě kvůli poškození lymfatické cévy v důsledku onemocnění.

Růže a způsob přenosu

Člověk se růží může nakazit od člověka, který má toto bakteriální onemocnění, ale také v případě, že sám člověk má streptokokové onemocnění a streptokok se dostane do kůže v místě nějaké drobné ranky, oděrky, škrábance atd. Inkubační doba je u této nemoci krátká. Projeví se cca několik hodin pro proniknutí streptokoka do těla.

Větší pravděpodobnost onemocnění růží mají děti, starší lidé a další osoby s oslabeným imunitním systémem. Rizikovým faktorem jsou také bércové vředy, případně onemocnění žil.