Pokud se moč začne rozkládat na vzduchu, je normální, že páchne. Ovšem co když zapáchá hned? Může to poukazovat na různé nemoci. Jaké jsou tedy možné příčiny?

O zápachu moči

Jak jsme si uvedli výše, moč zdravého člověka by bez příčiny neměla nadměrně páchnout a ani by neměla být nějak výrazně tmavá. Barva by měla být čirá či žlutavá. A pokud ještě máte další příznaky nějakého onemocnění, neměli byste s návštěvou lékaře vůbec váhat. Vyšetření moči je jednoduché a dokáže odhalit celou řadu rozličných problémů.

Příčiny páchnoucí moči

Páchnoucí moč může mít různé příčiny. Patří mezi ně:

  • pitný režim a strava: Moč může zapáchat, aniž by příčina byla vážná. Více páchne moč při nedostatečném pitném režimu. Moč je totiž více koncentrovaná. Další příčiny zápachu mohou spočívat v příjmu některých potravin či nápojů, například kávy, alkoholu, aromatických potravin, většího množství masa atd.
  • volně prodejné léky: Patří sem různé vitamínové preparáty, ale také léky proti bolesti či antibiotika.
  • infekce: Jde především o infekci dolních močových cest projevující se hnilobným zápachem. Infekce může být vyvolaná bakteriemi, případně chlamydiemi, mykoplazmaty, plísněmi či viry. Nejčastěji jde o infekce močové trubice a močového měchýře. Projevuje se kromě páchnoucí moči především častým nucením na močení, pálení a řezáním při močení, bolestí za stydkou kostí, teplotami, celkovou únavou a někdy může být zaznamenána krev v moči. Někteří lidé, především ženy, trpí na opakované infekce dolních močových cest.
  • cukrovka: U pacientů s neléčenou či nedostatečně léčenou cukrovkou 1. typu se objevuje moč, která je cítit po acetonu. Zápach po této látce je u některých pacientů s cukrovkou cítit i z dechu.
  • selhávání ledvin: I zde se objevuje specifický zápach moči. Týká se to chronického selhávání ledvin.