Pálí vás celé tělo, respektive kůže na těle, a hledáte alespoň nějaké možné příčiny, než se vypravíte k lékaři. Jaké mohou být příčiny pálení celého těla?

Obecně o pálení různých částí těla

Pálení se může týkat různých částí těla, nejčastěji se objevuje pálení nohou. Jde o symptom, který znají hlavně diabetici mající periferní nervové poškození. Pocity pálení nohou, tísně a napětí se objevují i u chronické žilní nedostatečnosti a našli bychom i další příčiny.

Příčiny pálení celého těla

A co když se svědění nesoustředí pouze na nohy, ale na celé tělo? Může jít o různé poškození kůže – ve velké míře důsledkem popálení, ať už slunečními paprsky horkým povrchem či tekutinou. Pálí také poleptání kyselinu nebo louhem.

Pokud je popálení kůže bez viditelné příčiny, může jít o kožní nemoc – Duhringova choroba vyskytující se současně s celiakií (nesnášenlivost lepku). Je i více kožních chorob, při kterých pálí pacienta celé tělo.

Pálení celého těla může také poukazovat na lymskou boreliózu, larvovanou depresi atd.

Svědění celého těla

Vedle pálení celého těla je velmi nepříjemné i jeho svědění. I to mívá různé příčiny. Někdy zcela zřejmé (třeba štípnutí hmyzu), ale někdy může být obtížné odhalit je. Velké množství příčin je v kompetenci kožního lékaře. Mezi ně patří plané neštovice, kopřivka, atopický ekzém, plísně a mnohé další. Může také jít o příznak alergie.

V některých případech však může být svědění kůže příznakem vážných chorob. Kůže například svědí, pokud se objeví potucha odtoku žluči (svědění způsob bilirubin) nebo selhávání ledvin. V tomto případě nedokážou ledviny vylučovat odpadní látky, ty se v těle hromadí a způsobují svědění.