Pokud se ocitneme ve stavu doprovázeným nějakou silnou emocí, nepřekvapí nás, když se projeví bušením srdce. Co když se však objevuje zničehonic? Jaké příčiny může mít palpitace srdce?

Co je to palpitace srdce

Palpitace srdce neboli bušení srdce představuje zvýšené si uvědomování srdeční činnosti. Člověk vnímá neobvyklosti v srdečním rytmu. Může být rychlený, ale i zpomalený.

V případě, že se tyto potíže objevují častěji bez zjevné příčiny či se přidruží i jiné zdravotní problémy, je nutné navštívit lékaře, praktického či rovnou internistu, který provede EKG a případně další vyšetření.

Příčiny palpitace srdce

Příčiny palpitace srdce mohou být banální, ale také mohou znamenat různě vážná onemocnění. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • nadužívání kofeinu: Pociťujete-li palpitaci častěji, omezte či úplně vysaďte kofein, alespoň na čas. Nadmíra kofeinu je pro srdce zátěž.
  • vypjaté emoce: Při rozrušení se palpitaci nevyhne téměř nikdo. Patří k vypjatým situacím. Jsou-li však tyto situace časté, ohrožují zdraví.
  • srdeční arytmie: Jde o poruchu srdečního rytmu. Kromě palpitace se projevuje nepravidelným tepem, pocitem občasného vynechání srdce, slabostí. Existují různé typy arytmie a podle něj se určuje léčba. Ta je většinou formou antiarytmik, případně elektrickými zásahy (kardiostimulace, kardioverze).
  • srdeční selhání: Má více příznaků. Vedle palpitaci jimi jsou bolesti na hrudi, otoky, obtížné dýchání, kašel, případně i vykašlávání krve.
  • anémie: Dalšími jejími příznaky jsou únava, nedostatek dechu, motání hlavy, mdloby, bledost, padání vlasů a třepení nehtů.
  • léky: Palpitaci mohou způsobit některé léky, např. antidepresiva, antiparkinsonika, blokátory vápníkových kanálů atd.
  • další příčiny: Bušení srdce se objevuje během menopauzy, u vysokého krevního tlaku, při infarktu atd.