V článku se dozvíte jak se plynatost projevuje a jaké jsou její hlavní příčiny. Plynatost je velmi nepříjemný zdravotní problém, který nás někdy přivede do velmi trapných situací.

Nadměrný odchod plynů ze střev

Při zpracování snězených potravin, dochází k tvorbě plynů. U lidí, kteří trpí plynatostí a nadýmáním dochází k nadměrné tvorbě těchto plynů. Plyny chtějí ven a proto si ulevíme. A je velmi nepříjemné, když si musíme ulevovat hodně času. Plynatost také působí na naši psychiku, není to určitě příjemné onemocnění.

Plynatost: možné příčiny

Příčin může být více, takže si všechny příčiny plynatosti pěkně vypíšeme:

  • nevhodné potraviny – největší problémy dělají tyto potraviny: kapusta, zelí, růžičková kapusta, květák, brokolice, luštěniny a cibule.
  • potravinové alergie – plynost může být i důsledkem alergie na některé potraviny. Díky tomu pak máte rozhozené celé zažívání. Můžete se jednat o alergii na lepek nebo na bílkovinu v kravském mléku.
  • rozhozená střevní mikroflóra – často z důvodu používání antibiotik či hormonů. Ve střevech jsou přemnožené kvasinky, potřebujeme je dostat opět na uzdu. Je třeba držet protikvasinkou dietu, užívat něco na ničení kvasinek a zároveň zlepšovat kvalitu střevní mikroflóry pomocí probiotik a prebiotik.
  • zácpa – zácpa zpomaluje defekaci a proto se více namnoží kvasinky.
  • nedostatek tekutin – někdy pomůže zvýšit příjem tekutin. Měly by jste každý den vypít alespoň 2 litry. Volte čistou vodu. Omezte sladké limonády.